ПОМОГИТЕ ПЖ ДАЮ 50 БАЛОВ!!!
1. Гліцерин Визначення органічних речовин за допомогою якісних реакцій
2. Біоретова(білки) Визначення нітрогеновмісних органічних сполук
3. Альдегіди Добування органічних речовин
4. Майонез(шукаємо крохмаль) Доведення наявності органічних сполук у продуктах харчування та ко сметичних засобах.
Ответы
1. **Гліцерин:** Для визначення органічних речовин у гліцерині можна використовувати реакцію з 2,4-днітрофенілгідразином. При додаванні цього реагента до гліцерину утворюється червоний або оранжевий осад, що свідчить про наявність карбонільних груп.
2. **Біоретова (білки):** Для визначення нітрогеновмісних органічних сполук у біоретові можна використати Кьельдалявську реакцію. При додаванні Кьельдалявського реагента до біоретови утворюється аміак, який можна виявити за допомогою індикатора.
3. **Альдегіди:** Для добування органічних речовин, зокрема альдегідів, можна використати окислення відповідних спиртів, наприклад, окислення етанолу до ацетальдегіду. Спостереження: зміна кольору або виділення газу.
4. **Майонез (крохмаль):** Для доведення наявності крохмалю у майонезі можна використовувати реакцію з йодом. Додавання йоду до майонезу призведе до утворення синьо-чорного комплексу в разі наявності крохмалю. Спостереження: зміна кольору з жовтого до синьо-чорного.
якісною реакцією на багатоатомні спирти, є їх взаємодія зі свежеприготовленим Купрум (ІІ) гідроксидом. Яскраво-синє забарвлення свідчить про вміст у розчині багатоатомного спирту (гліцерин )
Білок+ NaOH+CuSO4 утворюється фіолетове забарвлення
Альдегіди добувають окисненням первинних спиртів і алкенів. Раніше добували в промисловості гідратацією етину. Ця реакція відбувається при нагріванні за наявності сульфатної кислоти і каталізатора – солі Меркурію, але нині у такий спосіб етаналь не добувають через токсичність Меркурію.
Щоб виявити кохмаль у майонезі необхідно додати декілька крапель розчину йоду, якщо кохмаль присутній то зявиться синє забарвлення, якщо продукт якісний то реакція не відбудеться, в майонезі немає крохмалу.