В атомів Хлору в збудженому стані на зовнішньому енергетичному рівні може бути 3, 5 або 7 електронів. Чому Хлор не виявляє ступені окиснення –3, –5 та –7? Чи є хімічні елементи, що виявляють негативні ступені окиснення з повністю розпарованими електронними парами?
Ответы
Ступінь окиснення елемента відображає взаємодію його електронів з іншими атомами у хімічних реакціях, а не лише кількість електронів на зовнішньому енергетичному рівні. Це стосується перенесення електронів в реакціях окиснення-відновлення.
Хлор має 7 валентних електронів, тому він може отримати ще один електрон для утворення повної електронної оболонки, отримуючи окисне число –1 (як в клорид-іонах, Cl-). Однак він не може прийняти більше електронів, оскільки це перевищить максимальну кількість електронів, яку можна розмістити в оболонці. Це пояснює, чому хлор не може мати окисні числа –3, –5 або –7.
З іншого боку, деякі елементи можуть показувати негативні ступені окиснення. Наприклад, водень має окисне число –1 у водневих сполуках з більш електронегативними елементами, такими як фтор (в HF). Проте навіть у таких випадках, елементи не показують окисні числа, які перевищують їх валентні електрони або протирічать правилам розміщення електронів в енергетичних рівнях атома.