С., майно якої було конфісковано згідно з вироком суду, звернулася з позовом в інтересах своєї неповнолітньої дочки про звільнення з-під арешту належних їй золотих виробів, подарованих бабусею,
а також грошових сум, накопичених за рахунок отриманих на дочку аліментів. Суд відмовив С. у прийнятті заяви на тій підставі того, що зазначені кошти одержані за рахунок доходів С.
Вирішить справу. Проаналізуйте постанову Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про судову практику в справах про зняття арешту з майна»
Nº 5 від 03 червня 2016 року.
Ответы
Рішення справи
Суд відмовив С. у прийнятті заяви необґрунтовано.
Згідно з ч. 1 ст. 126 Конституції України, право на власність є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності.
Згідно з ч. 1 ст. 141 Цивільного кодексу України, право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності.
Згідно з ч. 1 ст. 151 Цивільного кодексу України, майно, на яке накладено арешт, може бути вилучене з арешту за рішенням суду.
У даному випадку золотоі вироби, подаровані бабусею, є особистою власністю неповнолітньої дочки С., а грошові кошти, накопичені за рахунок отриманих на дочку аліментів, є її законною власністю. Тому суд повинен був прийняти заяву С. про звільнення з-під арешту зазначеного майна.
Аналіз постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ № 5 від 03 червня 2016 року
У постанові Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ № 5 від 03 червня 2016 року «Про судову практику в справах про зняття арешту з майна» зазначено, що позов про зняття арешту з майна може бути пред'явлений власником майна, а також особою, яка володіє на підставі закону чи договору або іншій законній підставі майном, що не належить боржнику (речове право на чуже майно).
У даному випадку С. є законною матір'ю неповнолітньої дочки, тому вона має право володіти та користуватися майном своєї дочки. Таким чином, С. має право звернутися до суду з позовом про звільнення з-під арешту майна своєї дочки.
Суддя, який відмовив С. у прийнятті заяви, не врахував вимоги цієї постанови Пленуму.