Предмет: Английский язык, автор: Аноним

ПЖЖПЖПЖПЖПЖ СРОЧНО НУЖНО. ДАЮ ВСЕ БАЛЛЫ ЧТО ЕСТЬ​

Приложения:

Ответы

Автор ответа: kapsamunartemiy
0

Ответ:

To get started, you just need to turn on the device. Most cameras have a small power button located on one side of the body. If necessary, refer to the manufacturer's instructions to find out the location of such a button.

Insert a memory card. Most digital cameras only have enough internal memory for a couple of photos. Use a memory card to store a large number of pictures. You can buy a memory card in almost any electronic goods store or in a simple supermarket.

Get to know the buttons. Digital cameras are equipped with different buttons. Take time to become familiar with the functions of each button. Some buttons allow you to zoom and take photos, while others are needed to change camera settings.

Take some photos. Start using your camera and take some pictures. Select a subject, such as a landscape or your pet, focus, and press the shutter button. The camera will take a photo. Walk around your home and take a few pictures to understand how the device works.

View photos. Once you've taken a few test shots, view the photos on your device. Click the play button. The photos you take will be displayed on the camera screen. Switch pictures using the scroll wheel.

Похожие вопросы
Предмет: Физика, автор: zinenkob75
Предмет: История, автор: nikabakaevic4
Завдання 2.Прочитайте фрагмент джерела та порiвняйте його з рядками поеми Т. Шевченка. Що в поемі «Сон» найбільше обурювало представників російської влади і таємної поліції? Чому? «17 квітня, о третій годинi пополудні, доставлено з Києва у Тpe iiя художника Шевченка з усіма його паперами... У вірші "Сон" Шевченко уявляє, що він заснув і полинув спочатку до Сибіру, потім до Москви і, нарешті, до С.-Петербурга. У Сибіру він бачить злочинців у рудниках і кайданах, які гинуть під ударами покарань; у Москві описує виснажування військ на параді, а у С.-Петербурзі - зібрання в палаці. Нiде наклеп його настільки не зарозумiлi i не нахабні, як при описі палацового зібрання... Шевченко вдається до всiх їдких пасквiльних виразів, як тільки доходить до государя iмператора і взагалі росіян. Наприкінці "Сну" він уявляє себе перед пам'ятником, зведеним Петру I Катериною II, і виливає жовч свою як на того, так і на другу, говорячи, що Петро I придушив свободу Малоросії, а Катерина II довершила розпочате ним. 13 записки III Вiддiлення імператорської канцелярії (1847) Це той Первий, що розпинав Нашу Україну. А Вторая доконала Вдову сиротину. Кати! кати! людоїди! Наïлись обое, Накралися, а що взяли На той світ з собою? Шевченко Т. «Сон». 1844 р.​