Завдання N° 2. На підставі Бюджетного кодексу України вирішить юридичні задачі з обгрунтуванням
та посиланням на норми законодавства:
2.1. За даними Міністерства фінансів України поточне виконання всіх місцевих бюджетів за доходами станом на 01.05.2021 р. у середньому склало 104,9 %. У звʼязку з цим Кабінетом Міністрів України прийнято рішення про вилучення 19 частини надходжень з дохідної частини низки місцевих бюджетів та направлення
ї частини Державного бюджету України
Проаналізуйте структуру бюджетної системи України. Чи правомірні дії Кабінету Міністрів
України? Чи дотримано приницпів бюджетної системи України?
2.2. Після березневого звіту про виконання бюлжету виявлено недоотримання надходжень до дохідної частини бюджету, що мають стійкий характер, зокрема, суттєво зменшилися (на 25%) надходження від податку на прибуток підприємств. Для подолання такої ситуації народними депутатами на розгляд Верховною Радою України подані пропозиції про внесення змін до Закону про Державний бюджет на поточний рік, згідно з якими
збільшувалися ставки деяких податків
Проаналізуйте стадії бюджетного процесу України. Який існує порядок внесення змін до Закону про
Державний бюджет України? Оцініть правомірність
Ответы
Відповідь:
Знизу
Пояснення:
2.1. відповідно до структури бюджетної системи України, місцеві бюджети є складовою частиною загальнодержавного бюджету та фінансуються з власних доходів територіальних громад. Відповідно до Бюджетного кодексу України Кабінет Міністрів України має право приймати рішення про вилучення частин надходжень з дохідної частини місцевих бюджетів та направлення їх до Державного бюджету України у випадках, якщо виконання місцевих бюджетів не забезпечує їх функціонування та виконання передбачених законодавством функцій.
Отже, дії Кабінету Міністрів України є правомірними, якщо вони були прийняті на підставі аналізу виконання місцевих бюджетів та за наявності законної необхідності в направленні частини надходжень до Державного бюджету. Також дії Кабінету Міністрів України сприяють підтримці принципів бюджетної системи України, зокрема, принципу єдності бюджетної системи та принципу збалансованості бюджетів.
2.2. Бюджетний процес в Україні передбачає ряд стадій, зокрема, складання проекту Державного бюджету, його розгляд та прийняття Верховною Радою України, виконання та контроль за виконанням бюджету, внесення змін до Закону про Державний бюджет.
Відповідно до Бюджетного кодексу України, внесення змін до Закону про Державний бюджет України може відбуватися протягом строку у разі виникнення непередбачуваних таких, що суттєво вплинули на фінансове становище держави та потребують поточного реагування.
Пропозиції про внесення змін до Закону про Державний бюджет на поточний рік можуть бути подані на розгляд Верховної Ради України на будь-якому стадії бюджетного процесу. Однак для внесення змін до закону про Державний бюджет на поточний рік необхідно виконати певні процедури, передбачені Бюджетним кодексом України, зокрема:
1. Подання проекту відповідного законопроекту Верховній Раді України.
2. Розгляд та прийняття закону про внесення змін до Закону про Державний бюджет України Верховною Радою України.
3. Узгодження змін з Кабінетом Міністрів України.
4. Підписання закону про внесення змін до Закону про Державний бюджет України Президентом України.
• Таким чином, внесення змін до Закону про Державний бюджет України можливо лише за певних умов та у встановленому порядку. Якщо процедура виконана правильно, то внесення змін до Закону про Державний бюджет України є правомірним. Однак необхідно забезпечити достатню обґрунтованість та прозорість таких змін та забезпечити ефективне використання бюджетних коштів.