ХІД РОБОТИ
1. На 10-15 с прикрийте рукою одне око досліджуваного, який стоїть обличчям до світла, та простежте за розширенням зіниці відкритого ока (синхронність реакції).
2. Швидко відведіть руку від ока знову визначте ширину зіниць. При цьому буде помітне швидке одночасне звуження обох зіниць.
3. Чому і завдяки яким фізіологічним механізмам виникають узгодженні реакції зіниць на світло
…
За результатами дослідження
…
Ответы
Ответ:
Узгодження реакції зіниць на світло відбувається завдяки автономній нервовій системі. Кожне око має дві м'язові структури - розширювальний м'яз (дилататор зіниці) та звужувальний м'яз (сфінктер зіниці). Обидва м'язи працюють відповідно на відкритість зіниці.
Коли світло падає на одне око, рецептори в сітківці виявляють це і передають сигнал через оптичний нерв до головного мозку, який збуджує звужувальний м'яз цього ока та тормозить роботу розширювального м'яза. Це призводить до зменшення розміру зіниці у тому оці, на яке падає світло, та в тому ж часі до збільшення розміру зіниці у другому оці. Така реакція є захисною реакцією організму на світло.
Коли рука відводиться від ока, сигнали від рецепторів змінюються, і головний мозок знову збуджує розширювальний м'яз та тормозить роботу звужувального м'яза. Це призводить до швидкого одночасного звуження обох зіниць.
Отже, узгодження реакції зіниць на світло відбувається завдяки зв'язку між оптичним нервом, головним мозком та м'язами зіниць, які реагують на світло.