У курей породи білий леггорн забарвлення оперення контролюється двома неалельними генів: І (біле забарвлення) домінує над і (кольорове забарвлення), В (чорне забарвлення) домінує над в (коричневе забарвлення). Гетерозиготне потомство F1 має генотип ІiВв і біле оперення. Поясніть дану взаємодію генів і вкажіть кількісне співвідношення фенотипів у поколінні F2.
Ответы
Дані гени неалельні, тобто вони знаходяться в різних локаціях геному і не впливають один на одного. Гетерозиготний генотип F1 (ІiВв) має одну домінуючу алель для кожного гена, тому курка має біле оперення.
Під час утворення гамет у F1-особин відбувається розщеплення генів, тому їхні гамети матимуть всі можливі комбінації алелей, тобто ІВ, Ів, іВ і ів.
Застосуємо закон незалежної сегрегації генів Менделя, щоб визначити співвідношення фенотипів у F2 поколінні. Якщо обидві оригінальні курки були гомозиготними (ІІВВ та іівв), тоді всі їх нащадки будуть гетерозиготними з двох генів.
Отже, можливі комбінації генотипів для F2:
ІІВВ - 1/16
ІІВв - 2/16
ІвВ - 2/16
Івв - 2/16
іІВ - 2/16
іІв - 2/16
івВ - 2/16
івв - 1/16
Таким чином, співвідношення фенотипів у нащадків F2 складе 9:3:3:1, де 9 - білі курки з чорним оперенням, 3 - курки з білим оперенням та чорним кінчиком пір'я і в 3 - курки з коричневим оперенням та білим кінчиком пір'я, 1 - курки з коричневим оперенням.