1)Запишіть причини та наслідки подій: Франко-прусська війна, Паризька Комуна. 2)Доведіть фактами, що Франція наприкінці XIX ст. перейшла на стадію розвитку монополістичного капіталізму
Ответы
Ответ:
1) Причини Франко-прусської війни
- Отто фон Бісмарк прагнув долучити до лав Союзу південно-німецькі держави, які під час війни виступали на боці Австро-Угорщини, і тим самим завершити процес об'єднання Німеччини.
- Друга Імперія Франції прагнула зберегти свою гегемонію у континентальній Європі, і тому намагалася протидіяти планам Бісмарка. Також Наполеон ІІІ бачив у війні спосіб подолати наростаючі суперечності всередині держави. Ще однією з причин були спірні землі на західному березі Рейну, які мали великий промисловий потенціал.
Наслідки цієї війни
- Французька республіка втрачала весь Ельзас (за винятком Бєльфору), більшу частину Лотарингії (разом із Мецем). Також на Французьку республіку було накладено контрибуцію у розмірі 5 млрд франків. Щодо Королівства Пруссія, то ще в листопаді 1870 до Північнонімецького Союзу приєднались південнонімецькі держави. А у січні 1871 року була проголошена Німецька імперія, яка зайняла домінуючу позицію в Європі.
Причини Паризької комуни
- Після поразки в наполеонівських війнах Франція перебувала в перманентній економічній і політичній кризі. Уряди змінювали один одного, хоча вони і були демократичними, проте, і вплив монархістів був все ще сильний. Монархісти мріяли відновити в країні «стару добру монархію» на чолі з королем. Зрозуміло, вже не йшлося про абсолютну монархію, абсолютизм, як у тодішній Російській імперії, скоріше це була б конституційна монархія як у сусідній Англії.
Наслідки Паризької комуни
- Тяжке економічне становище, посилене військовими тяготами.
- Повне розчарування в тодішній владі в країні, враховуючи, що Наполеон III ганебно здався в полон, а багато генералів просто втекли, залишивши парижан один на один з підступаючою ворожою армією.
- Популярність лівих, соціалістичних ідей у французькому суспільстві другої половини XIX століття.
- Поразка у війні з Пруссією.
2) Механізм виникнення такого капіталізму наступний: монополізація ринку і зрощення монополій з урядом. Ранні марксисти вважали, що таке зрощення рано чи пізно призведе до створення соціалістичної системи, проте, вже в епоху Леніна стало очевидно, що це не зовсім так, а сучасна економічна теорія взагалі заперечує подібну інституційну динаміку.