Предмет: История, автор: bondaranna994

Факти які свідчать про розвиток культури в Україні 16-17ст.​

Ответы

Автор ответа: dnabusa
1
XVI-XVIII ст. XVI-XVIII ст. - виключно складний і важливий період в житті українського народу. У політичній історії він охоплює такі процеси, як перехід всіх українських земель під владу Речі Посполитої, наростання визвольної боротьби, створення національної державності в ході Хмельниччини, подальша втрата завоювань. У вітчизняній культурі це була яскрава, плідна епоха, принципова для подальшого розвитку. Можна виділити цілий ряд причин, які пояснюють культурне піднесення в Україні у XVI-XVIII ст.

Передусім треба підкреслити, що тоді ще були живі традиції Київської Русі. Найкраще вони збереглися у західноукраїнських землях, менш потерпілих від монголо-татарського нашестя. Крім того, у великому князівстві Литовському культурна спадщина Київської Русі була сприйнята на державному рівні.

У XVI ст. триває стабілізація і пожвавлення економічного життя, зростання міст. Нараховувалося до 20 великих українських міст з населенням понад 10-15 тис. жителів. У Львові, Києві кількість ремісничих спеціальностей досягала 300. Розвитку товарно-грошових відносин сприяло магдебурзьке право (правова система, яка закріплювала самоврядування городян). На Волині і в Галичині все ширше практикувалося будівництво світських споруд не з дерева, а з каменю і цегли, у XV ст. у Львові було побудовано водопровід.

Свою роль відіграв і вплив західноєвропейського Відродження та Реформації. В містах України, як і в ряді інших європейських країн, проживало етнічно різнорідне населення: крім українців - поляки, німці, євреї, вірмени, угорці, греки, що сприяло взаємопроникненню різних культур. У XV ст., коли під ударами Туреччини прийшли до занепаду італійські колонії у Криму, частина генуезьких купців переселилася до Львова і Києва.

З іншого боку, діти українських вельмож навчалися в університетах Праги, Кракова, Болоньї. Варто пригадати імена українського поета XV ст. Павла Русина, професора медицини й астрономії з Дрогобича Юрія Котермака. Гуманістичні настрої та ідеї, європейські художні стилі набували на українському культурному ґрунті нових форм.

Найважливішим чинником, який впливав на розвиток культури в Україні в цей період, була національно-визвольна боротьба українського народу. Утворення Речі Посполитої внаслідок Люблінської унії у 1569 р. призвело до концентрації практично всіх українських земель у єдиних державних кордонах, поставило їх населення у найважчі політичні, соціально-економічні умови.

У зв'язку зі зростанням міст в Європі зріс попит на продукцію сільського господарства, а Іспанія, яка досі була "житницею Європи", не справлялася з цим завданням. Потрібні були нові постачальники, і на цю роль претендувала Польща. Польські феодали захопили землю, закріпачили селян, витискали з України максимум прибутку, але в той же час захистити її від набігів турок і татар виявилися неспроможними. У цих умовах всі культурні процеси перепліталися як з боротьбою проти польського засилля, так і з обороною рубежів від натиску Кримського ханства й Османської Туреччини.
Похожие вопросы
Предмет: Українська мова, автор: Pamagite228lol
11. В одному з наведених речень наявне узагальнююче слово, яке стоїть після однорідних членів
речення. Отже, слід поставити тире в такому реченні:

варіанти відповідей
 А.   А Це над нами сумне лице яснішає сльоті, бо ні дощу, ні вітру, ні туману не бачу вже
крізь вікна золотi (О. Пахльовська);
 Б.   Кожен кущик, горбок, долинка, кожна
стежка все це було йому знайоме, промовляло до нього (М. Коцюбинський);
В .  Тремтять надії, ніби лист на змерзлій
сокорині, i рідних місць, i рідних міст нема тоді людині (М. Рильський).
12. Яким відокремленим членом речення є виділені в реченні слова?

І сон мене так ніжно обійма, що, окрім сну, не хочеться нічого.

варіанти відповідей
А . Відокремлена прикладка;                  
Б.  відокремлене означення;
В . обставина;                    
 Г , відокремлений уточнюючий додаток.


13. НЕ Є вставним виділене слово в реченні (розділові знаки пропущено)

варіанти відповідей
 А. На щастя злива вже вщухала а крізь хмари
пробивалося  сонце.
 Б. На щастя потяг було затримано через
технічні проблеми.
В. Усі іспити сестра на  щастя  склала на
високі бали.
  Г. Відчиняли люди широко ворота поливали на щастя дорогу.