10 цікавих фактів про трипільську культуру
Ответы
Наприкінці XIX століття київським археологом Вікентієм Хвойкою біля села Трипілля, що на Київщині було досліджено нове поселення. Він відкрив археологічну культуру, яка від місця першого її виявлення отримала назву трипільської. Зразки матеріальної і духовної культури, аналогічні тим, які були знайдені Хвойкою, були пізніше знайдені у багатьох місцях Правобережної України. Їхній аналіз привів археологів до думки про те, що вони не мають відношення ані до часів Київської Русі, ані до більш пізніх історичних періодів нашої історії, а є самостійним утворенням.
Розміри поселень трипільців вражають! Найбільшим із відкритих на даний час є протомісто Тальянки площею 450 гектарів, в якому проживало до 30 тисяч людей. Воно в чотири рази більше за Вавилон! Ніде більше у світі подібних міст на той час не було!
У трипільців були навіть 2-поверхові будинки. У такому будинку могло жити кілька поколінь трипільців. Будинки, як ззовні, так і зсередини, усіляко прикрашались.
Трипільці віддавали перевагу вирощуванню ячменю, проса та пшениці. Уже тоді вони застосовували принцип сівозміни, що забезпечував високу врожайність.
Особливою шаною в трипільців користувалась жінка – матір. Саме з тих часів ця пошана перейшла до українського народу.
Наприклад, слово «зять» походить від слова «взять». Це означає, що якщо сьогодні хлопець обирає собі наречену і бере її собі за дружину, то в ті часи було звичайним явищем, коли дівчина або її батьки, обирала собі нареченого і брала його за чоловіка.
Трипільці винайшли ткацький верстат і носили одяг. Жінки Трипілля носили різної довжини приталені сукні, спідниці, сорочки. Чоловіки – штани та сорочки. Усе це було прикрашене вишивкою. Хоча на той час сусідні народи носили лише шкури.