Предмет: Биология, автор: koksarovaangelina401

Шкіра - це найбільший орган людини тому, що...​

Ответы

Автор ответа: Dragnil15
2

Ответ:

Шкі́ра (лат. cutis, грец. δέρμα, прасл. *skora), діал. кожа[1][2] (прасл. *koža, раніша форма *kozja – від *koza («коза»), первісно так називали оброблену козячу шкіру), розм. шкура[3] — зовнішній покрив тваринного організму, який захищає тіло від широкого спектра зовнішніх впливів, бере участь в диханні, терморегуляції, обмінних і багатьох інших процесах. Крім того, шкіра — це масивне рецепторне поле різних видів поверхневої чутливості.

Будова шкіри:

Шкіра складається з епідермісу, дерми і підшкірно-жирової клітковини (гіподерми).

Епідерміс (epidermis) містить п'ять шарів епідермальних клітин. Найнижчий шар — базальний. Він розташовується на базальній мембрані і являє собою 1 ряд призматичного епітелію. Відразу над ним лежить шипуватий шар (3-8 рядів клітин з цитоплазматичними виростами), потім іде зернистий шар (1-5 рядів плоскуватих клітин), блискучий (2-4 ряди без'ядерних клітин, помітний на долонях і стопах) і роговий шар, що складається з багатошарового зроговілого епітелію. Епідерміс також містить меланін, який забарвлює шкіру і викликає ефект засмаги.

Дерма (dermis), або власне шкіра, являє собою сполучну тканину і складається з 2-х шарів - сосочкового шару, на якому розташовуються численні вирости, що містять у собі петлі капілярів і нервові закінчення, і сітчастого шару, що містить кровоносні і лімфатичні судини, нервові закінчення, фолікули волосся, залози, а також еластичні, колагенові і гладком'язові волокна, які надають шкірі міцність і еластичність.

Підшкірно-жирова клітковина або гіподерма (hypodermis) складається з пучків сполучної тканини і жирових скупчень, пронизаних кровоносними судинами і нервовими волокнами. Фізіологічна функція жирової тканини полягає в накопиченні та зберіганні поживних речовин. Крім того, вона служить для терморегуляції і додаткового захисту статевих органів.

Крім самої шкіри в організмі є її анатомічні похідні — утвори, що розвинулися зі шкіри та її зачатків. Інша назва — придатки шкіри:

Нігті;

Волосся;

Пір'я;

Пух;

шкірні залози, які включають в себе:

сальні залози, які виділяють шкірне сало, яке служить змазкою для волосся і захищає шкіру;

потові залози, які виділяють з організму води і розчинені продукти обміну речовин. Випаровування поту є важливим етапом терморегуляції.

молочні залози (розвинені у жінок) виробляють грудне молоко, яке має дуже важливе значення для годування немовлят.

Дерматологія — розділ медицини, який вивчає будову шкіри і її похідних, їх розвиток, функції, а також їх захворювання. Крім того, зміни шкіри часто мають важливе значення для діагностики внутрішніх та інфекційних захворювань.

Для догляду за шкірою використовують різні креми, ультразвуковий пілінг тощо.

Функція шкіри:

Захисна (бар'єрна) захищає організм від дії механічних і хімічних чинників, ультрафіолетового випромінювання, проникнення мікробів, втрати і потрапляння води ззовні.

Терморегуляторна, за рахунок випромінювання тепла і випаровування поту.

Участь у водно-сольовому обміні, пов'язана з потовиділенням.

Екскреторна — виведення з потом продуктів обміну, солей і ліків.

Депонування крові, в судинах шкіри може перебувати до 1 літра крові.

Ендокринна і метаболічна — синтез і накопичення вітаміну D, а також гормонів.

Дихальна, у людини близько 1-2 % кисню засвоюється через шкіру.

Рецепторна, завдяки наявності численних нервових закінчень

Імунна, захоплення, процесинг та транспорт антигенів з подальшим розвитком імунної реакції[4]

Шкіра як орган чуття Редагувати

Шкіра — величезне рецепторне поле, за допомогою якого здійснюється зв'язок організму з навколишнім середовищем[5]Іннервація шкіри здійснюється як гілками цереброспінальних нервів, так і нервами вегетативної нервової системи. Нерви вегетативної нервової системи іннервують в шкірі судини, гладеньку мускулатуру і потові залози[6] До соматичної нервової системи належать чутливі нерви (утворюють численні чутливі закінчення).

Чутливі нервові закінчення (умовно) можна розділити на[6]:

Вільні (локалізуються як в епідермісі, так і в дермі)

Невільні (локалізуються переважно в дермі)

інкапсульовані

неінкапсульовані

Похожие вопросы
Предмет: Химия, автор: arturleshvanov
Предмет: Математика, автор: eglazina
Предмет: Алгебра, автор: veronika0202mais