Предмет: Українська мова,
автор: Аноним
Поясніть, будь ласка, варіацію наголосів у словах стоячи, сидячи і лежачи. В багатьох джерелах сказано, що якщо слово стоячи - прислівник, то наголос падає на літеру о. Але якщо стоячи - це дієприслівник, то наголос падає на літеру и, тобто в кінці. Це як? Може хтось пояснити? Кажуть, що якщо наголос падає на перший склад, то воно набуває іншого значення. І так само з тим самим словом, де наголос на останньому складі. Наведіть приклади. Може, є єдиний наголос?
Ответы
Автор ответа:
4
У дієприслівниках теперішнього часу, що мають наголос у особових формах на закінченні (стоїш, стоять), завжди наголошується суфікс -чи (лежачи, сидячи - також наголос у цих дієприсл. з цієї ж причини). Водночас, вищезгадані дієприслівники можуть виступати й у ролі прислівників, що означатимуть спосіб виконуваної дії, й тоді в них наголошуватиметься корінь. Наприклад: розмовляю з приятелем, стоячи в черзі (дієприсл., наголос на суфікс) і виконую рухи стоячи (присл., наголос на корені).
miroju:
Саме так, як Ви дали в останньому прикладі. Прислівник стоячи (з наголосом на о) відповідає на питання як? яким способом? Дієприслівник з наголосом на чи відповідає як? що роблячи при цьому (з відтінком додаткової дії, що має дієприслівник).
Похожие вопросы
Предмет: Українська мова,
автор: Marvarick
Предмет: Русский язык,
автор: VR0304
Предмет: Русский язык,
автор: Ghananerr
Предмет: Математика,
автор: warfacekraider3