30 БАЛЛОВ
1
Класифікувати, вказати у бік якої реакції (прямої чи зворотньої) зміститься хімічна рівновага, якщо а)температуру збільшити, б) тиск зменшити в) концентрацію кисню збільшити
2NO + O2 <=> 2NO2 ; ∆Н < 0
2
1. Зрівняти за допомогою електронного балансу
KClO3 KCl + O2
2. Знайти масу сірки, при сгорянні якої за термохімічним рівнянням S + O2 = SO2 ; ∆Н= -297кДж
виділилось 59,4 кДж теплоти
3
Яку масу кальцій сульфату отримали у результаті реакції 200г розчину з масовою часткою сульфатної кислоти 19.6% з кальцій гідроксидом.
Ответы
**1.**
* **а)температура збільшити**
При збільшенні температури рівновага зміститься у бік **зворотної реакції**, оскільки зворотна реакція є ендотермічною.
* **б) тиск зменшити**
При зменшенні тиску рівновага зміститься у бік **прямої реакції**, оскільки пряма реакція є екзотермічною.
* **в) концентрацію кисню збільшити**
При збільшенні концентрації кисню рівновага зміститься у бік **прямої реакції**, оскільки кисень є реагентом у прямій реакції.
**2.**
**1. Зрівняти за допомогою електронного балансу KClO3 KCl + O2**
Окислювач у цьому рівнянні - хлорат-іон (ClO3-), який приєднує один електрон і перетворюється на хлорид-іон (Cl-).
Відновник - кисень (O2), який віддає два електрони і перетворюється на два атоми кисню (O).
Запишемо рівняння реакції з урахуванням передачі електронів:
```
KClO3 + 2e- → KCl + O2
```
Збалансуємо кількість атомів К і С:
```
2KClO3 + 2e- → 2KCl + O2
```
Запишемо рівняння реакції з урахуванням коефіцієнтів:
```
2KClO3 → 2KCl + 3O2
```
**2. Знайти масу сірки, при сгорянні якої за термохімічним рівнянням S + O2 = SO2 ; ∆Н= -297кДж
виділилось 59,4 кДж теплоти**
Запишемо рівняння реакції з урахуванням кількості теплоти, що виділилася:
```
S + O2 → SO2 + 59,4 кДж
```
Кількість теплоти, що виділилася, пропорційна кількості сірки, що прореагувала:
```
m(S) * ∆H = 59,4 кДж
```
Звідси:
```
m(S) = 59,4 кДж / ∆H
```
```
m(S) = 59,4 кДж / (-297 кДж/моль)
```
```
m(S) = 0,2 кмоль
```
```
m(S) = 0,2 кмоль * 32 г/моль
```
```
m(S) = 6,4 г
```
Отже, маса сірки, при сгорянні якої виділилося 59,4 кДж теплоти, становить 6,4 г.
**3. Яку масу кальцій сульфату отримали у результаті реакції 200г розчину з масовою часткою сульфатної кислоти 19.6% з кальцій гідроксидом.**
Розрахуємо масу сульфатної кислоти у розчині:
```
m(H2SO4) = m(розчину) * c(H2SO4)
```
```
m(H2SO4) = 200 г * 0,196
```
```
m(H2SO4) = 39,2 г
```
Запишемо рівняння реакції:
```
H2SO4 + Ca(OH)2 → CaSO4 + 2H2O
```
Звідси:
```
m(CaSO4) = m(H2SO4)
```
```
m(CaSO4) = 39,2 г
```
Отже, маса кальцій сульфату, що утворилася у результаті реакції, становить 39,2 г.