написати по два речення на тему:додаток, означення, обставина. Зробити повний синтаксичний розбір
Ответы
Відповідь:
Урок №22
Тема. Другорядні члени речення: додаток, означення, обставина. Граматика. Способи вираження означення, додатка й обставин.
Мета:
□ навчальна: ознайомити учнів із другорядними членами речення; навчити визначати їх у реченні; сформувати вміння ставити запитання до другорядних членів речення; виділяти в тексті умовними позначками;
□ розвивальна: розвивати вміння школярів працювати колективно та самостійно; логічне мислення, творчу уяву; мовленнєві навички;
□ виховна: виховувати інтерес до української мови, традицій українського народу.
Внутрішньопредметні зв’язки: морфологія, лексикологія.
Міжпредметні зв’язки: мова, література, біологія, українознавство.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ
II. МОТИВАЦІЯ ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ
Спостереження над мовним матеріалом
Варіант 1
Барвінок є рослиною.
Варіант 2
Барвінок є вічнозеленою трав’янистою рослиною.
Рослина — символ.
В українських пісня ця рослина — символ молодості.
► Знайдіть у кожному реченні граматичну основу.
► Чим відрізняються наведені речення?
III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ, НАВИЧОК
Лінгвістичне дослідження
► Прочитайте речення. Чому його зміст важко пояснити? Чим треба доповнити речення?
Ми вивчаємо…
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Робота з опорною таблицею
Другорядний член речення
Додаток
Означення
Обставина
Що означає
предмет
ознаку предмета
місце, час, причину
На які питання відповідає
питання непрямих відмінків
який? чий?
де? коли? чому? як?
Умовне позначення
Чим виражено
іменником,
займенником
прикметником,
займенником
іменником з прийменником, прислівником
Виразне читання
► Прочитайте текст.
► До виділених слів поставте запитання. Що означають ці слова? Якими другорядними членами вони є?
Росте край дороги калина. Усі милуються нею. Адже завжди вона гарна: і навесні, і влітку, і взимку, і восени. Як убереться навесні калина в смарагдове вбрання з білими мереживами з квіточок. Так і радіє око! З часом на місці квіток з’являться червоненькі ягідки. А восени прибереться калина в найчарівніші барви природи.
І навіть сніжна зима не намагається зіпсувати це чудове намисто. От і стоїть вона, пригощає гостинно своїми ягодами і пташок, і людей.
Колективна робота
► Зробіть синтаксичний розбір речення.
Калина завжди була рослинним символом нашої країни.
V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
Робота з текстом. Будь дослідником!
► Знайдіть у вказаних реченнях другорядні члени:
Варіант 1 — додатки.
Варіант 2 — означення.
Варіант 3 — обставини.
Існують рослинні і тваринні народні символи України. До рослинних символів належать калина, верба, дуб, тополя, барвінок, чорнобривці. Вони здавна уособлюють красу нашої України, засвідчують любов до рідної землі. Завжди любили люди цілющу красуню-калину. Вона росла біля кожної хати.
Лексична п’ятихвилинка
► Поясніть значення слів: уособлюють, засвідчують, цілющу.
Творча робота. Стань творцем!
► Непоширені речення поширте другорядними членами. Поширені речення запишіть.
Дівчата вишивали. Калина оспівана. Калина — символ.
Ігрова хвилинка
► Прослухайте речення. У кожному з них — один другорядний член. Якщо це додаток, ви плескаєте в долоні один раз, якщо означення — два, якщо обставина — три рази.
1. Любуйтеся калиною, коли цвіте, а дитиною — коли росте. 2. Де срібліє вербиця — там здорова водиця. 3. Риба не ловиться, калина у цвіт вбирається. 4. Стоїть у дворі дівонька, як над ставом калинонька.
VI. СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ,
УМІНЬ І НАВИЧОК
Тренувальні вправи
Вправа 1
► Перепишіть, заповнюючи пропущені місця самостійно дібраними означеннями. Якими частинами мови вони виражені?
На початку червня гілки калини вкриваються суцвіттями … квіточок, і стоять її … кущі, наче … наречені. У вересні рослина вкривається … плодами. І квіти, і ягоди калини допомагають від … недугів.
Вправа 2
► Знайдіть у тексті обставини. Поставте до них запитання. Якими частинами мови виражені обставини?
Калина — кущ або невелике дерево заввишки до п’яти метрів. Росте в лісах і чагарниках, на обійсті біля будинків. Ця рослина має трилопатеві листки, гілки голі.
Вправа З
► Доповніть текст, уставляючи замість крапок слова. На питання яких відмінків вони відповідають? Якими частинами мови виражені?
Плоди … овальні, яскраво-червоні, з однією кісточкою. Кора має зеленувато-сірий … Кора і ягоди калини мають лікувальні…
VII. ПІДСУМОК УРОКУ
Лінгвістична гра «Склади схему»
На дошці — кола з умовними позначеннями. Розташуйте їх так, щоб утворилася схема пропонованого речення.
Блідий місяць над Дніпром сплив.
Мерехтить роса навколо на зеленій траві.
VIII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ (ЗА ВИБОРОМ)
► Складіть 4 речення про рослинні символи України. Підкресліть у кожному другорядні члени речення.
► Складіть лінгвістичну казку про другорядні члени речення.
► Знайдіть 4 прислів’я або загадки про рослинні символи України. Підкресліть у кожному другорядні члени речення.