5. Прокоментуйте події (або явища), про які йдеться у фрагментах джерел. «Зараз вже не є великою таємницею, що наша Академія мала великий обсяг робіт, пов’язаних з оборонним комплексом. Це було істотним стимулятором фундаментальних досліджень і, до речі, давало свого часу до чверті загального обсягу фінансування» (президент АН УРСР Б. Патон). «Перейнялися народною мовою – і вона зазвучала з екрана чистим, ясним і непідробним струмком. Його, народу, співаночками – ми почули, як співають гуцули, вкладаючи в пісні суть свого життя, своєї праці і своєї душі. Його музикою – нехитрою і проймаючою, як клич трембіт, переливи денцівки і перебори дримби. Його танкóм – буйним і жагучим, трудовим і святковим... І тоді народився такий фільм про наших горян, у їх недалекому минулому, якого ще не було на екрані» (мистецтвознавець О. Бабишкін).
6. Поміркуйте, що дає підстави для пропонованого висновку. Наведіть кілька аргументів на підтвердження або спростування викладеної думки. «Атмосфера істерії довкола роману чільного письменника Радянської України Олеся Гончара “Собор” хоча й не була прямо пов’язана з рухом шістдесятників, проте мала для цього покоління велике значення. Одночасно вона послужила сигналом, який свідчив про загострення ситуації в Україні...» (польська публіцистка Б. Бердиховська).
Ответы
Відповідь:
Фрагмент з висловленням президента Академії наук УРСР Б. Патона свідчить про те, що Академія активно займалася роботами, пов'язаними з оборонним комплексом. Це може бути пов'язано з веденням наукових досліджень та розробок у сфері військової техніки, а також вказує на важливість цих досліджень для країни. Фінансування таких проектів відігравало значущу роль у стимулюванні фундаментальних наукових досліджень.
У фрагменті, де згадується мистецтвознавець О. Бабишкін, описується перейняття народною мовою та вираження на екрані життя і культури гуцулів. Це може вказувати на те, що створений фільм відобразив автентичність і специфіку культури цього народу, що додало йому цінність та особливий характер.
В останньому фрагменті польська публіцистка Б. Бердиховська вказує, що атмосфера істерії довкола роману Олеся Гончара "Собор" свідчила про загострення ситуації в Україні. Це може вказувати на те, що твір став об'єктом обговорення та конфліктів в суспільстві, і його сприйняття було пов'язане з ключовими подіями того часу.
Пояснення: