Предмет: История, автор: h5y6hrkdc5

Укажіть основні тези програми боротьби яку оприлюднив Богдан Хмельницький у 1648-1649

Ответы

Автор ответа: vladgafich
1

Відповідь:

Богдан Хмельницький оприлюднив "Рушенську грамоту" у вересні 1648 року, в якій висловив основні тези своєї програми боротьби під час початку Хмельницької війни (1648-1654):

Боротьба проти польського панування: Хмельницький виступав за звільнення українського народу від тяжкого польського феодального гніту та національного угнетення.

Відновлення православ'я: Важливим елементом було прагнення до відновлення автокефалії Української православної церкви та захист православних віруючих від католицької конверсії.

Соціальні реформи: Хмельницький обіцяв захищати права та інтереси козацтва, селян та інших верств населення, боротися проти зловживань шляхти та встановити справедливий поділ землі.

Нейтралітет перед іноземцями: Богдан Хмельницький оголосив про нейтралітет перед іноземними державами та пропонував збереження миру на кордоні з Московією.

Ці принципи визначали основні цілі та завдання козацького повстання та війни проти польської домінації на початку середньовіччя.

Пояснення:

Похожие вопросы
Предмет: Химия, автор: tbmpncrtng
Предмет: Русский язык, автор: yari318
Какой из вариантов по структуре соответствует развитию событий?
Впервые автомобиль с паровым двигателем был изобретен французом Кюньо в 1770 году. Ровно через век была построена новая конструкция автомобиля с двигателем внутреннего сгорания, который работал на газе. В 1898 году немецкий инженер Рудольф Дизель, стремясь повысить эффективность двигателя внутреннего сгорания, предложил двигатель с воспламенением от сжатия, который позже стали называть его именем. В конце XIX – начале XX века в России появляются первые автомобили. Один из первых русских автомобилей – «Руссо-Балт» – был создан в 1908 году. В 1932 году началось массовое производство автомобилей ГАЗ-А.
Источник: lib.kstu.kz
Впервые автомобиль с паровым двигателем был изобретен французом Кюньо в 1770 году.
В 1898 году немецкий инженер Рудольф Дизель, стремясь повысить эффективность двигателя внутреннего сгорания, предложил двигатель с воспламенением от сжатия, который позже стали называть его именем.
В 1932 году началось массовое производство автомобилей ГАЗ-А.