V. Проаналізуйте документ Настанови батька синові Селянська та реміснича праця в Єгипті була надто тяжкою. Тому батьки мріяли дати дітям освіту, аби вони стали чиновниками або писцями. На одному з папірусів збереглася настанова батька синові Пепі, якого він везе до школи. Батько пояснює, як добре бути писцем, бо його всі поважають і живе він у достатку. Щоб запевнити сина батько розповідає йому про життя інших людей • Я бачив металурга, він працює біля печі. Його пальці наче шкура крокодила, від нього тхне гірше, ніж від риб'ячої ікри... • Каменяр працює з твердим камінням. Коли він закінчує роботу, руки його стомлено падають. І так сидить він до сутінок із зігнутими колінами та спиною... • А ще розповім тобі про будівельника. Він увесь час хворий, тому що працює на вітрі. Будує він тяжко, прив'язаний до верхівок колон, весь одяг його - лахміття ... миється він лише один раз... •А тому, хто шиє сандалі, геть погано, він завжди жебракує. Йому спокійно, як може бути спокійно кому-небудь серед дохлої риби. Він жує шкіру... (Уривок з давньоєгипетського тексту) Стань писарем Він звільнений від усіляких повинностей. Його звільнено від усіляких робіт. Він не торкається мотики та кайла. Ти не будеш носити корзини, уникнеш долі весляра на човні. Він не знає, що таке будувати. Над тобою не стоятимуть численні пани та господарі. Стань писарем! Гладенька його шкіра, і твої руки стануть м'якими! Коли ти з'являєшся, ти гарно вбраний, тебе вшановують. Коли шукають вмілого, знаходять тебе. Коли шукають грамотного, знаходять тебе. (Уривок з давньоєгипетського тексту) VIВизначте: 1) Які ремісничі спеціальності були розвинені в Єгипті? 2) Як жилося ремісникам? 3) Чому навчає батько дитину?4) Чи погоджуєтесь ви з думкою батька. Відповідь аргументуйте.
ДАЮ 20 БАЛІВ! (А всього 26..)
Ответы
Ответ:
1) В Єгипті були розвинені різні ремісничі спеціальності, які напряму пов'язані з будівництвом та ремонтом. Наприклад, металурги працювали біля печей, каменярі займалися обробкою твердих каменів, будівельники займалися спорудженням будівель, а швачі шили сандалі.
2) Згідно з описом, життя ремісників в Єгипті було важким. Вони змушені були працювати у важких умовах та виконувати фізично виснажливу роботу, що призводило до стомленості та хвороб. Ремісники жили в незвабливих умовах, часто жебрали та мали низький соціальний статус.
3) Батько навчає свою дитину, ознайомлюючи його з життям різних людей, щоб переконати його в тому, що стати писарем - це краща альтернатива важкій ремісничій праці. Він бачить освіту та становлення як можливість для дитини отримати повагу, матеріальне благополуччя та не зазнавати фізичного виснаження.
4) Відповідь на питання, чи погоджуюся я з думкою батька, залежить від особистої точки зору. З одного боку, батько має рацію в тому, що освіта може надати більше можливостей та комфорту у житті, порівняно з тяжкою ремісничою роботою. З іншого боку, кожна професія має свої переваги та недоліки, і вибір залежить від особистих інтересів та здібностей кожної окремої особи.