Назвіть тип хімічного зв'язку в речовинах з кристалічними ґратками: молекулярними
Ответы
Відповідь:
Йонні ґратки, у вузлах яких містяться йони, утворюють речовини з йонним зв'язком. У вузлах таких ґраток розташовуються позитивно і негативно заряджені йони, зв'язані між собою електростатичною взаємодією.
Йонні кристалічні ґратки мають солі, луги, оксиди активних металів. Йони можуть бути простими чи складними. Наприклад, у вузлах кристалічної ґратки натрій хлориду містяться прості йони Натрію Na+ і Хлору Cl−, а у вузлах ґратки калій сульфату чергуються прості йони Калію K+ і складні сульфат-йони SO2−4.
Металічні ґратки, які складаються з позитивних йонів, атомів металу і вільних електроні, утворюють речовини з металічним зв'язком.
У вузлах металічної ґратки містяться атоми і йони (то атоми, то йони, в які легко перетворюються атоми, віддаючи свої валентні електрони у загальне користування).
Такі кристалічні ґратки є характерними для простих речовин металів і сплавів.
Атомні кристалічні ґратки- у вузлах яких містяться окремі атоми, цтворюють речовинии ,які зв'язані ковалентними зв'язками.
Атомний тип ґратки має алмаз — одна з алотропних видозмін Карбону. До речовин з атомною кристалічною ґраткою належать графіт, силіцій, бор, германій, а також складні речовини, наприклад, карборунд SiC, кремнезем, кварц, гірський кришталь, пісок, до складу яких входить силіцій(IV) оксид SiO2.
Молекулярні ґратки, у вузлах яких містяться молекули, зв'язані слабкою міжмолекулярною взаємодією,утворюють речовини з ковалентними зв'язками
Незважаючи на те, що всередині молекул атоми сполучені дуже міцними ковалентними зв'язками, між самими молекулами діють слабкі сили міжмолекулярної взаємодії.
Такий тип ґратки мають прості речовини у твердому агрегатному стані: благородні гази з одноатомними молекулами (He,Ne,Ar,Kr,Xe,Rn), а також неметали з двох— і багатоатомними молекулами (H2,O2,N2,Cl2,I2,O3,P4,S8).
Молекулярну кристалічну ґратку мають також речовини з ковалентними полярними зв'язками: вода — лід, твердий амоніак, кислоти, оксиди неметалів. Більшість органічних сполук теж являють собою молекулярні кристали (нафталін, цукор, глюкоза).
Пояснення:
Більшість твердих речовин має кристалічну будову, яка характеризується чітким розташуванням частинок.
Якщо з'єднати частинки умовними лініями, то вийде просторовий каркас, який називають кристалічною ґраткою.
Точки, в яких розміщені частинки кристалу, називають вузлами ґратки.
У вузлах уявної ґратки можуть перебувати атоми, йони або молекули.
Залежно від природи частинок, розташованих у вузлах, і характеру зв'язку між ними, розрізняють чотири типи кристалічних ґраток: йонну, металічну, атомну і молекулярну.