Допоможіть будь ласка. Даю 100 балів: заповніть схему "Етапи дихання тварин і людини"
Зовнішнє дихання, транспортування газів в організмі , внутрішнє дихання
Ответы
Зовнішнє дихання:
Вдихання: Вдихання повітря через носові отвори (носові ходи) або ротову порожнину.
Видихання: Вивітрювання вуглекислого газу (CO2) з легень.
Транспортування газів в організмі:
Абсорбція кисню: Кисень (O2) поглинається кров'ю у легенях.
Транспорт кисню: Кров переносить кисень до клітин і тканин усіх органів.
Внутрішнє дихання:
Газообмін на рівні клітин: Кисень передається з крові в клітини, а вуглекислий газ переходить з клітин в кров.
Відповідь:
Дихання — це сукупність процесів, які забезпечують надходження в організм кисню, використання його в окиснювальних процесах і видалення з організму вуглекислого газу.
Перший етап — зовнішнє дихання — це обмін повітрям між атмосферою та легеневими пухирцями (легенева вентиляція). До цього процесу належать дихальні рухи — вдих і видих, спрямовані на надходження повітря в дихальні шляхи, а з них — до легенів і в зворотному напрямку.
Другий етап — перехід (шляхом дифузії) кисню з легенів у кров і вуглекислого газу — у зворотному напрямку.
Третій етап — транспортування газів кров’ю. Він полягає в рознесенні кисню до клітин усього організму та перенесенні вуглекислого газу, що утворюється в клітинах, до легенів.
Четвертий етап — газообмін між кров’ю й клітинами. Кров віддає клітинам кисень унаслідок його дифузії з капілярів до міжклітинної рідини, а звідти — до клітин. Кисень дифундує крізь тоненьку стінку капіляра, бо в міжклітинній рідині його концентрація менша. З міжклітинної рідини до клітини кисень потрапляє так само, бо в клітинах його концентрація ще нижча. Венозна кров забирає вуглекислий газ шляхом дифузії: клітина, у процесі життєдіяльності якої накопичилося багато СО2, віддає його в міжклітинну рідину, де його менше, а звідти — капілярам.
П’ятий етап — клітинне дихання
є надзвичайно складним біохімічним процесом, який полягає в окисненні вуглеводів, жирів і білків із виділенням енергії, що акумулюється в молекулах АТФ, й утворенням СО2. Відбувається це в мітохондріях — «енергетичних станціях» клітини, де містяться ферменти окиснювальних процесів.
Пояснення: