ПОМОГИТЕ С ЛАБАРАТОРКОЙ СЕГОДНЯ НУЖНА
ТЕМА: Вивчення властивостей ферментів
Обладнання і матеріали: Штатив з пробірками, градуйовані піпетки, крапельниці, колба, скляні палички, термостат, водяна баня, розчин Люголя, дистильована вода, стакан із льодом, водяний 0,2%-й розчин крохмалю.
Завдання 1: Вивчити дію ферменту слини (амілази) на крохмаль.
Хід роботи:
1. Сполоснути ротову порожнину 2-3 рази водою, потім прополоскати 50 мл дистильованої води протягом 3-5 хвилин і зібрати розчин слини в колбу.
2. Пронумерувати дві пробірки і внести у них по 2 мл розчину крохмалю.
3. У пробірку № 1 додати 0,5 мл розчину слини, що містить фермент амілазу (який розщеплює крохмаль), а в пробірку № 2 - 0,5 мл дистильованої води.
4. Пробірки № 1 і 2 після перемішування помістити на 15 хв у термостат при температурі +38°С (яка є оптимальною для амілази). Після цього вийняти пробірки з термостата і додати до їхнього вмісту 2-3 краплини розчину Люголя.
5. У пробірці, де була слина, спостерігається знебарвлення розчину внаслідок розщеплення крохмалю ферментом слини амілазою, а де її не було - зберігається синьо-фіолетове забарвлення.
Завдання 2: Дослідити вплив температури на активність ферменту слини (амілази) у реакції з крохмалем.
Хід роботи:
1. Пронумерувати чотири пробірки і в усі додати по 2 мл розчину крохмалю і по 0,5 мл розчину слини.
2. Пробірку № 1 залишити при кімнатній температурі, № 2 - помістити у термостат при температурі +38°С, № 3 — кип'ятити на водяній бані, № 4 — поставити в стакан із льодом.
3. Через 10-15 хвилин вийняти пробірки з термостата, водяної бані та стакана з льодом. Потім у всі чотири пробірки додати по 2-3 краплини розчину Люголя. У пробірці № 1 спостерігається утворення проміжних продуктів розщеплення крохмалю жовтого, червоного або фіолетового кольору; № 2 - негативна проба на йод, що свідчить про розщеплення крохмалю амілазою слини саме за оптимальної для цього ферменту температури; № 3 і 4 - позитивна реакція на йод (розчини набувають синьо-фіолетового забарвлення), оскільки фермент амілаза стає неактивним унаслідок кип'ятіння чи охолодження.
Ответы
Ответ:
**Тема: Вивчення властивостей ферментів**
**Завдання 1: Вивчити дію ферменту слини (амілази) на крохмаль.**
1. Після тщательного полоскання ротової порожнини і збору розчину слини, Максим розпочав експеримент, який був цікавий, як коту лізти на дерево.
2. За допомогою градуйованих піпеток він додав розчин крохмалю до двох пробірок та випробував їх, як виноградний сік, щоб визначити ступінь солодкості.
3. З допомогою крапельниць в пробірку №1 він додав розчин слини, який містить амілазу, а в №2 - дистильовану воду.
4. Пробірки ретельно перемішали і помістили у термостат при оптимальній температурі +38°С для амілази.
5. Через 15 хвилин він додав до вмісту пробірок декілька крапель розчину Люголя.
6. Спостерігаючи за реакцією, він зауважив, що у пробірці з амілазою (слиною) крохмаль розщеплюється, а в іншій пробірці залишається незмінним.
**Завдання 2: Дослідити вплив температури на активність ферменту слини (амілази) у реакції з крохмалем.**
1. Максим взяв чотири пробірки, нумеруючи їх відповідно до завдань.
2. До всіх пробірок він додав розчин крохмалю та розчин слини.
3. Пробірку №1 він залишив при кімнатній температурі, а пробірку №2 помістив у термостат при температурі +38°С.
4. Пробірку №3 він піддав кип'ятінню на водяній бані, а пробірку №4 поставив в стакан із льодом.
5. Після 10-15 хвилин він додав до всіх пробірок кілька крапель розчину Люголя.
6. Він помітив, що у пробірці №1 утворилися проміжні продукти розщеплення крохмалю, в пробірці №2 - негативна реакція на йод, а в №3 і №4 спостерігалося синьо-фіолетове забарвлення, свідчачи про неактивність амілази при кип'ятінні чи охолодженні.