Що йдеться в літописах
2. «Брюховецький, маючи при собі чимало запорожців, невтомно турбувався про Чорну Раду. Він навіть до царської величності написав і просив дозволу зібрати її. Він був певен, що коли вона збереться, то запорожці піднімуть бунт, заб'ють Сомка і Васюту, а його силою оберуть на гетьмана. Так воно опісля й сталося. Коли окольничий князь Гагін та стольник Кирило Йосипович Хлопов на виконання царського указу рушили на Ніжин, маючи намір провести вибори нового гетьмана, тоді Брюховецький з Гадяча і собі поспішив до них у Батурин і там, доволі довго розмовляючи з ними, настроїв їх прихильно до себе. А водночас він розіслав своїх запорожців у всі міста України і порадив всьому поспільству збиратися в Ніжин...».
«Літопис галицького полковника Григорія Грабянки». 1710 р.
3. «Турецький султан... бажаючи сором лиця свого безчесного втолити, ще більші свої турецькі й татарські сили зібрав і послав з поганим візиром своїм, на ім'я Мустафа, і з багатьма пашами під Чигирин здобувати його. Ті бусурманські сили, прийшовши місяця липня числа 8 до Чигирина, намагалися взяти його різними способами, приступами, страшною вогняною стрільбою, гранатами, підкопами й усякими наговорами, протягом довгого часу силкуючись злий намір свій виконати, але велику загибель собі там знайшли».
«Синопсис Київський». 1674 р.
4. «Виговський об'єднався з польським та татарським щонайдобірнішим воїнством і вирушив супроти Пушкаря на Полтаву, оскільки його посланці ніяк не могли полковника підкорити, а разом з воїнством і сам задумав піти, сподіваючись, що приводом до походу може служити неприязнь полковника та його ворожість до дій гетьмана... Спішно привів (татар) своїм на підмогу, вони перетяли дорогу, що вела на Полтаву, і стали на перехваті. А Пушкарів загін, перелякавшися татар, був розбитий Виговським. У цій січі, рубаючись разом зі своїми воїнами, загинув і Пушкар. А його воїнство, забачивши смерть свого начальника, вкрай переполошилось і кинулось втікати...».
«Літопис галицького полковника Григорія Грабянки». 1710 р.
5. «А Дорошенко після перемоги над Ханенком рушив, уже без перешкод, з усім козацьким та ординським військом від Ладижина під Кам'янець. Прибувши туди, допомагав туркам добувати Кам'янець, який, бувши уфундований від природи Божою силою, здававсь у людських очах геть-но нездобутним. Але що Бог захоче, те й зробить, бо той твердий град, не так від сили й ворожої зброї, як від нужди й міцного оточення, було в суботу 17 серпня добуто і захоплено під турецьку владу...».
Ответы
У наведених вами фрагментах літописів описані події та вчинки різних історичних осіб в різні періоди:
2. **Брюховецький та вибори гетьмана:** Ця частина літопису («Літопис галицького полковника Григорія Грабянки». 1710 р.) розповідає про дії Брюховецького, який турбується про Чорну Раду та прагне вплинути на вибори нового гетьмана. Його дії спрямовані на використання підтримки запорожців для досягнення своїх політичних цілей.
3. **Турецький напад на Чигирин:** У цьому витягу («Синопсис Київський». 1674 р.) описано турецько-татарський напад на Чигирин. Султан висилає великі сили з метою взяття міста, але їм доводиться зіткнутися із міцним опором та великою загибеллю.
4. **Битва під Полтавою:** У цій частині літопису («Літопис галицького полковника Григорія Грабянки». 1710 р.) описано об'єднання Виговським польського та татарського військ і їхню подальшу битву проти Пушкара. Битва завершується перемогою Виговського та смертю Пушкара.
5. **Захоплення Кам'янця Дорошенком:** В цьому фрагменті (не вказано точного джерела) описано Дорошенка після перемоги над Ханенком, його рух до Кам'янця і сприяння туркам у захопленні міста.
Кожен з цих фрагментів відображає важливі історичні події та дії різних постатей в періоди польсько-козацьких війн та взаємодії з іншими країнами того часу.