Словотвір. Орфографія
1. Спосіб словотвору, у якому слова утворюються з перших
літер це:
А словоскладання ;
Б префіксальний;
2.Слово записати утворено:
А безафіксним;
Б префіксальним ;
3. Слово водогін утворено:
В безафіксний;
Г суфіксальний.
соняшник;
Б день, вода, дорога,
pir.
В префіксально- суфіксальним;
Г суфіксальним.
А префіксальним;
Б основоскладанням;
в іншу.
4.Вкажіть рядок, у якому всі слова з непохідною основою:
А вечірній, тепло, сон, дощик; В озеро, водичка, прадід,
Г пролісок, міжобласний, вітер,
в суфіксальним;
Д переходом однієї частини мови
5. Утворення різних форм одного слова- це:
А словозмiна;
в уподібнення;
Б чергування;
Г словотворення.
6.Усі слова утворені суфіксальним способом у рядку:
А промова, залити, написати;
літак;
В сонний, дощик, садок,
Б водяник, черговий, паровоз, синяк; Г НАТО, завгосп, затишок,
вiз
7. У якому слові на місці крапок пишеться ц?
а) ри..ький;
б) туре..ький;
в) запорі..ький;
г) петербур..ький.
Ответы
1. Спосіб словотвору, у якому слова утворюються з перших літер, називається **абревіацією**¹³. Це складноскорочені слова, які виникають з поєднання початкових букв декількох слів, наприклад: НАТО, ООН, НАСА, КВН. Тому правильна відповідь - А) словоскладання.
2. Слово записати утворено **префіксальним** способом²⁴. Це спосіб, за яким до кореня додається префікс, який змінює значення слова, наприклад: писати - записати, читати - перечитати, говорити - заговорити. Тому правильна відповідь - Б) префіксальним.
3. Слово водогін утворено **основоскладанням**²⁵. Це спосіб, за яким нове слово складається з двох або більше основ, які можуть бути непохідними або похідними, наприклад: водогін, машинобудування, військовий, соняшник. Тому правильна відповідь - Б) основоскладанням.
4. Рядок, у якому всі слова з непохідною основою, це **Б) день, вода, дорога, сонце**⁶⁷. Непохідною називається така основа, яка не поділяється на морфеми, як-от: дім, мов-а. У цих словах основа збігається за звуковим складом з коренем. У решті рядків є слова з похідною основою, яка членується на корінь і афікси, наприклад: вечірній, водичка, пролісок, міжобласний.
5. Утворення різних форм одного слова - це **словозміна**⁸⁹. Словозміна - це зміна слова за допомогою закінчень, суфіксів, префіксів, службових слів, які виражають граматичні значення, наприклад: рука, руки, руці, рукою. Словотворення - це процес творення нових слів з існуючих, наприклад: рука - ручний, рукав, рукопис. Чергування - це зміна голосних або приголосних звуків у корені слова під впливом суфіксів, наприклад: пісня - пісенька, ліс - лісовий. Уподібнення - це зміна звуків у слові під впливом сусідніх звуків, наприклад: безперервний - безперервний, відповідь - відповідний. Тому правильна відповідь - А) словозміна.
6. Усі слова утворені суфіксальним способом у рядку **В) сонний, дощик, садок, літак**²⁴. Суфіксальний спосіб - це спосіб, за яким до кореня додається суфікс, який змінює значення слова і вказує на його частину мови, наприклад: сон - сонний, дощ - дощик, сад - садок, літа - літак. У решті рядків є слова, утворені іншими способами: префіксальним (залити, написати), абревіацією (НАТО, ООН), основоскладанням (завгосп, військовий).
7. У слові на місці крапок пишеться ц у варіанті **в) запорі..ький**[^10^] ¹¹. Це прикметник, утворений від назви міста Запоріжжя, яке пишеться з двома літерами ж. У решті варіантів на місці крапок пишеться літера з: ризький, турецький, петербурзький. Це прикметники, утворені від назв міст Рига, Туреччина, Петербург, які пишуться з однією літерою з.