Охарактеризуйте перспективи розвитку громадянського суспільства в Україні.
Ответы
Відповідь: З-поміж багатьох проектів і різноманітних сценаріїв щодо перспектив розвитку українського суспільства, зрештою, вимальовується єдино можлива - створення демократичного громадянського суспільства. Високий теоретико-методологічний статус концепції громадянського суспільства визначається тим, що в поєднанні із соціально-науковим заняттям і практикою, категорія "громадянське суспільство" забезпечує не лише пізнання власних різноманітних функцій та складних структурних взаємозв'язків, але й у процесі практичного застосування сама перетворюється на фактор організації практичної діяльності, повсякденного досвіду.
Нова для українського соціуму тематика концептуально-теоретичної ідеї громадянського суспільства як висококласного аналітичного продукту і схема розвитку практичної політики вимагають чіткості у питанні про те, який саме тип громадянського суспільства необхідно створити чи відтворити в соціокультурній реальності України. Не слід залишати поза увагою сукупність найбільш значущих і стійких рис, що характеризують природу й різновид громадянського суспільства у різних системах культур і в різні історичні епохи. Недооцінка цієї проблеми або ігнорування її характеристик у конкретних соціокультурних умовах призведе до сумнозвісного методу спроб і помилок у розбудові новітнього суспільства.
Модель громадянського суспільства в українському варіанті повинна містити загальні положення цього феномену, його структуру і механізми розбудови. Інакше кажучи, довершене дослідження громадянського суспільства іманентно включає його аналіз (опис і конкретне порівняння), діагноз (тлумачення закономірностей його змін та модифікацій), а також прогноз (передбачення його трансформування і розвитку). Не менш важливо, що саме культура громадянського суспільства має вбирати усталені й відновлювані передумови та канали для передачі позитивного досвіду особистості щодо самореалізації, само актуалізації та становлення громадянина - самостійного політичного актора, який має певні права і наділений обов'язками.
Саме в такому розумінні громадянське суспільство, яке в історичному самовизначенні є суспільством відкритим і динамічним, можлива реалізація його основних функцій. Це соціалізація індивідів та інтеграція соціуму; забезпечення самоорганізації та самоврядування громадянських структур і переведення соціальних конфліктів у цивілізовані рамки; формування суспільного середовища, в якому забезпечуються становлення й розвиток активного індивіда, стимулюються міжособистісна солідарність членів громади і правова нормотворчість; створення умов для продуктивної самодетермінації та діалогового процесу, в якому виникає новий сенс розвитку структури й символів цього феномену.
Пояснення: