Між приватним підприємством «Бриг» та ТОВ «Норд» було укладено договір підряду, за яким ТОВ «Норд» зобов'язувалося виконати ремонтні роботи в приміщенні, що належало приватному підприємству. При прийнятті підприємством роботи з'ясувалося, що товариство виконало ремонт із порушенням технології (нерівно покладені кахлі, вологий паркет тощо). Незважаючи на це, товариство відмовилося від належного виконання робіт без додаткової оплати. Через місяць після прийняття робіт приватне підприємство надіслало претензію ТОВ, у якій наполягало на завершенні ремонтних робіт своїм коштом, але у зв'язку із тим, що претензія не мала дати і номера, а також була підписана не керівником приватного підприємства, ТОВ «Норд» відмовилося її розглядати. Через 8 місяців приватне підприємство «Бриг» надіслало повторну претензію, що містила всі необхідні реквізити, на яку ТОВ «Норд» не відповідало. Підприємство звернулося до суду. 1. Завдання: дайте відповідь на вказані запитання: 1.Які наслідки настають для сторони за договором у разі недодержання нею порядку пред'явлення претензії? 2. Протягом якого строку замовник має право на пред'явлення позову про виявлені недоліки в роботі, виконаній за договором підряду? 3. Яке рішення має ухвалити суд? До кожного завдання додати статті
Ответы
1. Які наслідки настають для сторони за договором у разі недодержання нею порядку пред'явлення претензії?
У разі недодержання порядку пред'явлення претензії, встановленого договором або законом, претензія вважається необґрунтованою і не підлягає розгляду.
Стаття 854 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) встановлює, що у разі виявлення недоліків у роботі, виконаній за договором підряду, замовник має право на пред'явлення підряднику претензії у строк, встановлений договором або законом.
У разі якщо строк пред'явлення претензії договором не встановлений, вона повинна бути пред'явлена у розумний строк, який визначається виходячи з характеру недоліків, строків їх виявлення, тощо.
Якщо претензія пред'явлена після закінчення встановленого строку, вона вважається пред'явленою з порушенням строку і підрядник має право відмовитися від її задоволення.
У даному випадку, перша претензія приватного підприємства «Бриг» до ТОВ «Норд» не містила дати і номера, а також була підписана не керівником приватного підприємства. Це є порушенням порядку пред'явлення претензії, встановленого договором. Тому ТОВ «Норд» правомірно відмовилося її розглядати.
2. Протягом якого строку замовник має право на пред'явлення позову про виявлені недоліки в роботі, виконаній за договором підряду?
Стаття 857 ЦК України встановлює, що якщо підрядник не виконав своїх зобов'язань за договором підряду або виконав їх ненадійно, замовник має право вимагати від підрядника усунення недоліків у роботі.
Замовник має право пред'явити підряднику вимогу про усунення недоліків у роботі у строк, встановлений договором або законом.
У разі якщо строк усунення недоліків договором не встановлений, він повинен бути розумним і визначається виходячи з характеру недоліків, строків їх виявлення, тощо.
Якщо підрядник у встановлений строк не усуне недоліки у роботі, замовник має право вимагати від підрядника відшкодування завданих йому збитків.
У даному випадку, приватне підприємство «Бриг» виявило недоліки в роботі, виконаній ТОВ «Норд», через місяць після прийняття робіт. Друга претензія, надіслана через 8 місяців, містить усі необхідні реквізити і підписана керівником підприємства. Тому ця претензія вважається пред'явленою у встановлений строк.
Суд може ухвалити рішення про задоволення позову приватного підприємства «Бриг» про відшкодування завданих йому збитків, якщо буде встановлено, що недоліки в роботі, виконаній ТОВ «Норд», є істотними і призвели до погіршення якості виконаних робіт.
3. Яке рішення має ухвалити суд?
Суд може ухвалити рішення про задоволення позову приватного підприємства «Бриг» про відшкодування завданих йому збитків, якщо буде встановлено, що недоліки в роботі, виконаній ТОВ «Норд», є істотними і призвели до погіршення якості виконаних робіт.
У рішенні суду має бути встановлено, що недоліки в роботі виникли внаслідок порушення ТОВ «Норд» своїх зобов'язань за договором підряду.
Суд також має визначити розмір збитків, які підлягають відшкодуванню, з урахуванням вартості усунення недоліків, вартості додаткових робіт, а також витрат на придбання матеріалів та обладнання.