Предмет: Українська література, автор: artembuncak

повідомлення про народні перекази

пж срочно

Ответы

Автор ответа: ksu72419
0

Ответ:

Народна легенда – це прозова художня розповідь, поширена в народі, зміст якої прямо чи опосередковано пов'язаний з панівною релігією. Для легенди характерний зв'язок не з тотемічною чи іншою добожеською релігією (такий зв'язок мають первісні міфи) чи з релігією багато божеською (античні міфи), а з релігією єдино божеською, якою в Європі є християнство»(ВолодимирПропп). «В широкому розумінні фольклорна легенда – це прозовий твір, який фантастично осмислює (на основі поширених у народному середовищі міфологічних, релігійних, етичних, соціальних, утопічних, історичних та інших поглядів) події, що стосуються явищ природи, стихій, фауни, флори, міфологічного або історико-героїчного минулого племен, народів, окремих осіб, котрі відігравали вирішальну ролю в становленні тієї чи іншої етнічної групи, надприродних явищ та істот (Бог, Ісус Христос, Богородиця, святі, янголи, нечисті духи). На відміну від казок легенда сприймалась в народі як достовірна розповідь»

Легенди умовно поділяють на міфологічні легенди, легенди апокрифічного змісту, історичні легенди.

До міфологічних легенд відносять короткі фантастичні оповідання про чудодійні перетворення людей у звірів, птахів, у різні квіти й рослини, оповідання про домовиків, водяників, перелесників, русалок, вовкулаків і т. ін… Під апокрифічними легендами розуміють усні оповідання, в яких досить вільно, а часом пародійно, трактуються біблійні та євангельські теми… Класифікація легенд Михайла Драгоманова у праці «Малорусские народные предания и рассказы.Свод М.Драгоманова»

«1) природа; 2) міфологія, мерці; 3) люди, наділені чудесною силою; 4) скарби; 5) родинне і суспільне життя; 6) особи й події історичні; 7) місцевість; 8)бувальщини».

Переказ — подібне до легенди усне оповідання про видатні події минулого, але більш достовірне, ніж легенда. Перекази за змістом близькі до народних легенд і сказань, але відзначаються більшою фактичною достовірністю, відсутністю казково-фантастичних елементів, а також тим, що моральні сентенції висловлюються прямо, без алегоричності, властивої легендам. Та провести чітку грань між переказами і легендами буває дуже важко.Поряд із легендами існують перекази про події визвольної війни на чолі з Богданом Хмельницьким, про Семена Палія, про ватажків антикріпосницької боротьби Олексу Довбуша, Устима Кармалюка, Лук'яна Кобилицю та ін. Особливо багато переказів про пізніші історичні події, зокрема про події Громадянської й Вітчизняної воєн.Часто своїх ідеальних героїв народ наділяв невловимістю, богатирською си­лою, винятковою хоробрістю, а іноді й безсмертям

Переказ «Боротьба з ординцями» розповідає про заходи українського війська щодо охорони кордонів рідного краю.Описи козацького війська (одяг, озброєння) та військової майстерності запо­рожців знаходимо в переказі «Запорожці в урочищі Сагайдачному».Переказ «Козацьке житло» — це опис загального вигляду січової фортеці та інтер'єру козацьких бурдюг (землянок) і побуту запорожців. Утворі підкрес­лено їхню безкорисливість, доброту й гостинність.Іван Сірко, про якого розповідається в легенді «Як Сірко переміг татар», — один із найбільш шанованих кошових отаманів. Народ уславлює свого героя й наділяє його надприродними якостями. Чимало переказів розповідають про заснування

Похожие вопросы
Предмет: Українська мова, автор: krasovskaoleksandraq
Предмет: Немецкий язык, автор: karinka210711
Предмет: Алгебра, автор: alina39416