Прочитайте фрагмент праці М.Шашкевича "Русини" яка на думку дослідників відображає зміст прозової частини його першої промови українською мовою у Львовській семінарії 12 лютого 1835р 1. Як у ція промові М.Шашкевич аргументує думку що українці повноправний народ серед інших словянських. 2Поміркуйте які ідеї М.Шашкевич могли спричинити незадоволення австрійської влади польської верхівки. 3 які твердження свідчили про розуміння автором процесів формування української національної самосвідомості.
Ответы
Відповідь: ось)
Пояснення: Прочитайте фрагмент джерела. 1. На яких особливостях соціального та національного життя українців наголошує вчений? 2. Чому питання мови гостро стояло на порядку денному? 3. Яку роль у процесі національного відродження відігравала мова?
Визначний громадський діяч, літературознавець Сергій Єфремов в «Історії українського письменства» писав: «Перші три десятиліття 19 ст. в Галичині були цілком мертвим і глухим часом; народ по-старому робив панщину, а інтелігентні русини, самі за себе духовні, говорили польською мовою і з народом нічого спільного, опріч віри, мати не хотіли. ...Були коло того ж часу змагання про те, якою мовою вчити в народних школах. Місцева влада у цій справі стояла на тому, що найкраще вчити польською мовою, а церковні книги коли не перекласти на польську мову, то хоч друкувати латинським шрифтом, "бо не годиться, мовляв, для хлопа множити наріччя і письма". Хоч у Відні не згодилися на такий спрощений погляд і цісар дозволив учити народною мовою, проте це право лишилось на папері, бо нікому було навіть дбати, щоб його не ламано: самі русини ще не могли дати собі ради з тим, яку саме мову вважати їм за народну...»
1. Що визначало соціальне та національне становище українців під владою Австрійської імперії
Українці, які опинилися під владою австрійських Габсбургів, не могли похвалитися культурним та економічним розвитком свого краю. Серед українців майже не було шляхти, міщанства, інтелігенції. Народ представляли селянство та духовенство.