Предмет: Українська мова, автор: Matvey2000000

Допоможіть написати докладний письмовий переказ розповідного тексту з елементами опису пам’яток історії й культури в публіцистичному стилі " Древній Чернігів "
Древній Чернігів
Це зараз Чернігів містечко не велике, охайне, нічим на перший погляд непримітне, а ось історія знає його як могутній суспільно-політичний та економічний центр князівства Сіверян. Проте що в X ст. Чернігів був одним із найважливіших міст давньоруської держави говорить згадка про нього в " повісті минулих літ". За часів Київської Русі місто поступалося значенням лише славному граду Києву. Найдавніші архітектурні пам'ятки Чернігова збереглися до наших днів ще з часів Київської Русі. Мова йде про Єлецький монастир та спасо-прибраженський собор. Вже с першого погляду на куполи і башти Успенського собору Єлецького монастиря XII ст. в пам'яті виникне образ Києво-Печерської лаври. І це зрозуміло, адже будувався він за її зразком. Під монастирем знайдено величезну кількість підземних печер та катабомб, але виникнення їх приписують до більш пізнього періоду XVIII cт. Неподалік від Єлецького монастиря височіє курган Чорна Могила, легенда свідчить що в земельному насипу поховані рештки засновника Чернігова князя Чорного. Однак скептики вчені розвінчали цей міф після археологічних розкопок. Курган був зведений в X ст. коли місто вже процвітало. А цінні знахідки, серед яких Чернігівський шолом,коштовні прикраси і навіть Візантійські монети, чомусь відправлялися до Москви де зберігаються в стінах державного історичного музею Росії і досі. На початку XI ст. син київського князя Володимира, Мстислав заклав перший камінь п'ятиглавого собору святого спаса що і став після його смерті усипальницею. Достеменно невідомо, але припускають, що саме тут знайшов свій спокій легендарний герой слово ополку ігоревім князь Ігор Святославович. Незвичайна форма будівлі спасу-приображенського собору була змінена після великої пожежі в XVIII ст. Відбудувати собор з його орнаментальними кладками виявилося ненайскладнішою справою, а ось відновити втрачений давньоруський храмовий живопис було вже неможливо. Чимало випробувань випало на долю цього міста- половці, татаромонголи, польська шляхта, фашиські загарбники намагалися зрівняти місто із землею, однак життя на берегах тихої десни щоразу уперто відроджувалося. Відомий Чернігівський вал, найдавніша частина досі охороняє місто. Сьогодні він як пристарілий вертавий спостерігає за життям сучасного міста, поглядом мовчазного світка. За переказами дванадцять чавунних гармат, що вінчають вал,піднесені в дар Петром І за героїзм та мужність Черніговських козаків у боротьбі зі шведськими завойовниками. Прогулянка історичними місцями міста викликає в душі споглядача різноманітні почуття та емоції, від смутку і роздумів про швидкоплинність життя до всеощязної радості що є творіння рук людських нетлінні і віках.​

Ответы

Автор ответа: aksenovaa52
1
**Древній Чернігів: Споконвічна Символіка Міста**

Сьогоднішній Чернігів — невелике, але акуратне місто, що на перший погляд може видатися непримітним. Проте його історія свідчить про те, що він був важливим центром князівства Сіверян, економічним і соціально-політичним майданчиком. У X столітті Чернігів вважався одним із найсуттєвіших міст давньоруської держави, як про це свідчить "Повість минулих літ". Однак у часи Київської Русі він поступався своєю славою лише столиці.

Найдревніші архітектурні спадщини Чернігова, які збереглися до сьогодні, дійшли до нас ще з часів Київської Русі. Особливе враження справляють куполи і башти Успенського собору Єлецького монастиря XII століття, які в пам'яті пригадують образ Києво-Печерської лаври. Треба відзначити, що він будувався за її зразком. Під монастирем знайдено велику кількість підземних печер та катакомб, але виникнення їх датується більш пізнім періодом XVIII століття.

Поблизу Єлецького монастиря виділяється курган Чорна Могила, про який легенда повідомляє, що в земляному насипі поховані рештки засновника Чернігова — князя Чорного. Однак після археологічних розкопок вчені спростували цей міф. Курган був побудований в Х столітті, коли місто вже цвіло. Чернігівський шолом, коштовні прикраси і навіть візантійські монети, знайдені під час розкопок, чому не зрозуміло, були відправлені до Москви і зберігаються досі у державному історичному музеї Росії.

На початку XI століття Мстислав, син київського князя Володимира, заклав перший камінь п'ятиглавого собору святого Спаса, який після його смерті став його місцем поховання. Вважається, що саме тут поховано легендарного князя Ігоря Святославовича. Незвичайна форма будівлі Спасо-Прибраженського
Автор ответа: maritssswq
1
Древній Чернігів – місто, що зараз, може здатися, не вражає своїм невеличким розміром та охайністю. Але його історія розповідає про інше: про величезний внесок у розвиток соціально-політичного та економічного життя князівства Сіверян. У X столітті Чернігів був одним з ключових міст Київської Русі, що свідчить про це "повість минулих літ".

Найстаріші архітектурні пам'ятки, що збереглися від давньоруських часів, це Єлецький монастир та собор Спасо-Прибраженський. Переглядаючи куполи і башти Успенського собору XII століття, наша уява невідмінно переносить нас до Києво-Печерської лаври. Був він споруджений за її зразком. Під монастирем виявлено велику кількість підземних печер і катакомб, проте їхнє походження приписують більш пізньому періоду XVIII століття.

Неподалік від Єлецького монастиря торгується курган Чорна Могила. Легенда повідомляє, що в земельному насипу спочивають рештки засновника Чернігова - князя Чорного. Однак археологічні розкопки розвінчали цей міф, зазначивши, що курган був зведений в X столітті, коли місто вже процвітало.

На початку XI століття Мстислав, син київського князя Володимира, заклав перший камінь п'ятиглавого собору святого Спаса, який після його смерті став усипальницею. Можливо, саме тут знайшов свій останній спочинок легендарний герой ігоревих літ - князь Ігор Святославович.

Спасо-Прибраженський собор, чий архітектурний облик змінився після великої пожежі в XVIII столітті, залишається невід'ємною частиною міста. Відтворити втрачений давньоруський церковний живопис виявилося неможливим, хоча відновити собор з його орнаментальними кладками було легше.

Чернігів випробував багато випробувань на своєму шляху - половці, татаро-монголи, польська шляхта, фашистські загарбники намагалися зруйнувати місто. Але життя на берегах Десни неодноразово відроджувалося. Чернігівський вал, найдавніша частина якого досі захищає місто, стоїть як спостерігач за сучасним життям, свідок минулих подій.

Легенда розповідає, що дванадцять чавунних гармат, що красують вал, були подарунком від Петра І за героїзм та мужність Черніговських козаків у боротьбі із шведськими завойовниками. Прогулянка історичними місцями міста викликає різноманітні емоції - від смутку та роздумів про швидкоплинність життя до радості від відчуття, що творіння рук людських перетримало час та вік.
Похожие вопросы
Предмет: Русский язык, автор: anastia14