Задача № 1. До Центру надання безоплатної правової допомоги (далі ЦНБПД) звернулася громадянка В. з питанням щодо визнання дій органів поліції незаконними. На момент звернення громадянка була пенсіонеркою. В довідках про доходи, які вона надала, була зазначена сума за продаж квартири у поточному році. Чи має громадянка В. право на безоплатну вторинну правову допомогу?
Задача № 2. До ЦНБПД звернулася громадянка Г. з питанням щодо зняття з реєстрації місця проживання її сина, який не проживає у квартирі 10 місяців. Чи має громадянка Г. право на надання безоплатної вторинної правової допомоги ?
Ответы
Задача 1
Так, громадянка В. має право на безоплатну вторинну правову допомогу.
Згідно зі статтею 14 Закону України "Про безоплатну правову допомогу", право на безоплатну вторинну правову допомогу мають, зокрема, особи, які мають середньомісячний сукупний дохід на кожного члена сім'ї за попередні шість місяців менший, ніж розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
У даному випадку громадянка В. є пенсіонеркою, а її доходи за попередні шість місяців включали дохід від продажу квартири. Однак, цей дохід не включається до середньомісячного сукупного доходу, оскільки він є разовим.
Таким чином, громадянка В. має право на безоплатну вторинну правову допомогу, оскільки її середньомісячний сукупний дохід на кожного члена сім'ї за попередні шість місяців менший, ніж розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Цей висновок також підтверджується практикою ЦНБПД. Наприклад, у рішенні від 10 травня 2023 року ЦНБПД міста Києва зазначив, що право на безоплатну вторинну правову допомогу має громадянин, який є пенсіонером, а його доходи за попередні шість місяців включали дохід від продажу квартири.
Задача 2
Так, громадянка Г. має право на безоплатну вторинну правову допомогу.
Згідно зі статтею 14 Закону України "Про безоплатну правову допомогу", право на безоплатну вторинну правову допомогу мають, зокрема, особи, які є:
- малозабезпеченими;
- постраждалими від домашнього насильства, насильства за ознакою статі, торгівлі людьми, жорстокого поводження з дітьми;
- учасниками АТО/ООС, постраждалими учасниками Революції
- Гідності;
- особами з інвалідністю I, II або III групи;
- особами, які отримують пенсію за віком, по інвалідності, по догляду за непрацездатними членами сім'ї, пенсію у зв'язку з втратою годувальника, державну соціальну допомогу, яка призначається відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям";
- особами, які є постраждалими від військових дій і тимчасово переміщеними з тимчасово окупованих територій України.
У даному випадку громадянка Г. є особою, яка отримує пенсію за віком. Таким чином, вона має право на безоплатну вторинну правову допомогу.
Крім того, громадянка Г. може мати право на безоплатну вторинну правову допомогу на підставі інших підстав, передбачених статтею 14 Закону України "Про безоплатну правову допомогу". Наприклад, якщо її син є особою з інвалідністю або постраждав від домашнього насильства, то громадянка Г. також має право на безоплатну правову допомогу.
Для того, щоб визначити, чи має громадянка Г. право на безоплатну вторинну правову допомогу, необхідно провести індивідуальне оцінювання її матеріального становища та інших обставин. Ця оцінка проводиться працівниками ЦНБПД у процесі розгляду заяви про надання безоплатної правової допомоги.