Предмет: Українська мова, автор: amnukmaria4

переказ оселя.................................














Ответы

Автор ответа: pochivalovalex1
2

Ответ:

Оселя

Далеко за межами України відоме народне глиняне житло українських селян.

У багатьох селах будували хати-мазанки. По периметру будівлі в землю спочатку закопували стовпи — «сохи». Між ними набивалися вертикально кілки, які перепліталися лозою або перевеслами соломи (інколи очеретом). Коли каркас був готовий, кликали родичів, сусідів для першої мазки «під кулаки» — глину, перемішану з соломою, забивали кулаками в пліт. Через тиждень — друга мазка. Вона називалася «під пальці» — глину з половою вдавлювали і розрівнювали пальцями. Для третьої — «гладкої» — мазки в глину додавали полову. Була ще і четверта мазка — «віхтювання»: ганчіркою-віхтем розмивали стіни, наносячи на них тонким шаром якісну глину певного сорту. Для утеплення хат внизу робили низькі і високі (іноді аж під вікна) виступи — призьби, їх виплітали з лози і набивали глиною.

Нарешті наступала черга даху. це основний елемент житла. На Україні частіше робили чотирисхилі дахи. Для покриття використовували житню солому і очерет. Часто дахи робили з виносом. Хати білили ззовні й усередині. Вікна і двері часто обводили червоною глиною, призьбу також фарбували у червоний колір. Ні звір, ні лиха людина, ні хвороба вже не могли поникнути в житло через ці вогняні кільця (За В. Супруненком, 171 слово).Житла в Україні споруджували найрізноманітніші.

Та символом України стала біла хата. Чепурними боками пишалася вона серед зелені вишневих садочків. Внутрішній кут такої хати з одного боку від вхідних дверей займала вариста піч. По діагоналі влаштовували покуть. Тут розміщувалася божниця, на поличці стояли образи. Їх прикрашали вишиваними рушниками.

Уздовж бічної стіни під іконами ставили стіл. Біля столу розміщували довгу дерев’яну лаву. Збоку від стола знаходилася скриня. Між піччю та бічною стіною будувався дерев’яний настил на стовпчиках. Це був піл.

У протилежному від печі кутку, часто біля дверей або над ними, розміщувався мисник. Це були полиці або невелика шафка для посуду.

Привабливий вигляд оселі позначався і на характері членів родини, на їхніх стосунках (За В.Супруненком: 113 сл.).

Похожие вопросы
Предмет: Математика, автор: phondaha10
Предмет: Математика, автор: 75rustam57