148 Прочитайте речення. Визначте дієслова умовного способу, з'ясуйте число та рiд (якщо є) кожного. Поясніть особливості вживання частки би (б). 1. Батьківщино, рiдна моя нене! Жить без тебе в світі я не зміг би (О. Лупій). 2. Якби я була зіркою в небi, я не знала б нi туги, ні жалю (Леся Українка). 3. Якби дощi були прозорi, то не закрили 6 у небі зорі (г. Чубач). 4. Коли б не лiс, не знали б ми про те, що є фіалка й пролісок на світі М. Познанська). 5. Якби я знав, що не знаю, то i мав би, що не маю 6. Кiт ïв би рибу, та лап не хоче мочити (Народна творчість). .
Ответы
Ответ:
Объяснение:
У наведених реченнях дієслова умовного способу мають такі форми:
1. Батьківщино, рiдна моя нене! Жить без тебе в світі я не зміг би - дієслово "зміг би" має форму першої особи однини теперішнього часу умовного способу, яке виражає неможливість здійснення дії в дійсності. Частка "би" у цьому випадку є формотворчим елементом, який вказує на форму умовного способу.
2. Якби я була зіркою в небi, я не знала б нi туги, ні жалю - дієслово "була б" має форму третьої особи однини теперішнього часу умовного способу, яке виражає бажання, яке не може бути здійснене в дійсності. Частка "би" у цьому випадку є формотворчим елементом, який вказує на форму умовного способу.
3. Якби дощi були прозорi, то не закрили б у небі зорі - дієслово "були б" має форму третьої особи множини теперішнього часу умовного способу, яке виражає умову, за якої відбудеться певна дія. Частка "би" у цьому випадку є формотворчим елементом, який вказує на форму умовного способу.
4. Коли б не лiс, не знали б ми про те, що є фіалка й пролісок на світі - дієслово "не знали б" має форму другої особи множини теперішнього часу умовного способу, яке виражає неможливість здійснення дії в дійсності. Частка "би" у цьому випадку є формотворчим елементом, який вказує на форму умовного способу.
5. Якби я знав, що не знаю, то i мав би, що не маю - дієслово "знав би" має форму першої особи однини теперішнього часу умовного способу, яке виражає бажання, яке не може бути здійснене в дійсності. Частка "би" у цьому випадку є формотворчим елементом, який вказує на форму умовного способу.
6. Кiт ïв би рибу, та лап не хоче мочити - дієслово "ïв би" має форму першої особи однини теперішнього часу умовного способу, яке виражає бажання, яке не може бути здійснене в дійсності. Частка "би" у цьому випадку є формотворчим елементом, який вказує на форму умовного способу.
Особливості вживання частки "би" у наведених реченнях такі:Частка "би" завжди стоїть перед дієсловом, до якого вона належить.Частка "би" не є членом речення, вона лише вказує на форму умовного способу.Частка "би" може опускатися в тих випадках, коли вона є легко зрозумілою з контексту. Наприклад, у реченні "Якби я була зіркою в небі, я не знала б ні туги, ні жалю" частка "би" може бути опущена, оскільки в контексті зрозуміло, що йдеться про умовний спосіб.
Таким чином, у наведених реченнях дієслова умовного способу використовуються для вираження бажань, можливостей або неможливостей. Частка "би" у цих реченнях є формотворчим елементом, який вказує на форму умовного способу.