84 1. Спишіть речення, розставляючи пропущені розділові знаки. Підкресліть члени речення. Поясніть уживання тире.
1. Мій отчий незабутній доме, ти вічний поклик з далини...
не згаса (Д. Луценко). 3. Прожити не поле перейти (Нар. творчість).
5. Дружини, матері, кохані хранительки тепла і чар (М. Боровко).
(Р. Братунь). 2. Я мала кровинка в твоїх венах, де слов'янська зав'язь 4. А зачарована Десна безмежно гарна, як весна (А. Лемпіцький). 6. Богатирство, чорнобрів'я ось краса мого народу (П. Тичина). 7. Твої вірші думок великий злиток (В. Симоненко). 8. Твоя любов як сміх дитячий (Д. Іванов). 9. Весна дівчисько в ластовинні, ще не ціловане в уста (Л. Костенко).
ІІ. Визначте види речень за метою висловлювання та емоційним забарвленням
Ответы
Ответ:
1. Мій отчий незабутній доме, ти вічний поклик з далини... не згаса (Д. Луценко). - В даному реченні вжито тире для виділення вокативного виразу "Мій отчий незабутній доме" від решти речення. Тире використано для окремого підкреслення цього звернення.
2. Прожити не поле перейти (Нар. творчість). - Це речення є непоширеним і не має розділових знаків.
3. Дружини, матері, кохані хранительки тепла і чар (М. Боровко). - В даному реченні вжито тире для виділення переліку "дружини, матері, кохані" від решти речення.
4. Я мала кровинка в твоїх венах, де слов'янська зав'язь. - В даному реченні вжито крапку з комою для розділення двох різних думок або частин складного речення.
5. А зачарована Десна безмежно гарна, як весна (А. Лемпіцький). - В даному реченні вжито тире для виділення порівняння "як весна" від решти речення.
6. Богатирство, чорнобрів'я ось краса мого народу (П. Тичина). - В даному реченні вжито тире для виділення слова "ось" від решти речення.
7. Твої вірші думок великий злиток (В. Симоненко). - В даному реченні вжито крапку для закінчення речення.
8. Твоя любов як сміх дитячий (Д. Іванов). - В даному реченні вжито тире для порівняння "як сміх дитячий."
9. Весна дівчисько в ластовинні, ще не ціловане в уста (Л. Костенко). - В даному реченні вжито тире для виділення порівняння "як весна" від решти речення.
Щодо визначення видів речень за метою висловлювання та емоційним забарвленням, потрібно мати текст повністю, оскільки вони визначаються контекстом і семантикою тексту. У цих окремих реченнях немає достатньої інформації для визначення цих параметрів.