приклади природних процесів, що пояснюються на основі явища дифузії.
Ответы
Відповідь:
На явищі дифузії ґрунтується багато фізіологічних процесів, що відбуваються в організмі людини: дихання, усмоктування поживних речовин у кишечнику та ін.
Ми можемо захистити себе від багатьох хвороб, приймаючи ліки, які засвоюються організмом завдяки дифузії.
На явищі дифузії ґрунтується зварювання металів. Деталі поміщають у закриту зварювальну камеру із сильним розрідженням, стискають і нагрівають до 800 градусів. При цьому відбувається інтенсивна взаємна дифузія речовин.
Нижній шар атмосфери (тропосфера) складається із суміші газів, придатної для життя: азоту, кисню, вуглекислого газу й парів води. За відсутності дифузії сталося б розшарування під дією сили тяжіння: унизу опинився б шар важкого вуглекислого газу, над ним — кисень, вище — азот та інертні гази.
Велике значення дифузія має в постачанні мешканців природних водойм і акваріумів киснем: він потрапляє в більш глибокі шари води в стоячих водах за рахунок дифузії через їх вільну поверхню.
Дим від вогнища розповсюджується на великі відстані значною мірою за рахунок конвекції.
Діфузія у світі рослин
*Дерева поглинають вуглекислий газ і виділяють кисень
*До кожного пагона, кожного листка рослин через кореневі волоски з ґрунту проникають поживні речовини, розчинені у воді.
*Дерева мають велику крону через те, що дифузійний обмін крізь поверхню листків виконує функцію як дихання, так частково й живлення.
*Квіти різних рослин мають свій особливий запах, який бджоли зазвичай не плутають. Торкаючись вусиками інших бджіл, вони розпізнають цей запах і за ним знаход
Дифузія у світі тварин
*Мурахам притаманна висока чутливість до запахів, тому запахи для них — один зі способів спілкування, пошуку їжі та орієнтування в просторі.
*Акули відчувають запах крові на відстані кількох кілометрів.
*Жук-плавунець висуває з води кінчик черевця та, піднявши надкрила, набирає повітря в дихальця — отвори в черевці, від них відходять трахеї — трубочки — до кожного органа жука. Завдяки дифузії кисень із трахей проникає в кожну клітину організму жука, а вуглекислий газ із клітин проникає в трахеї та виводиться назовні.
*У великих тварин дихання відбувається через спеціальні органи — легені. Проникнення кисню з повітря через мембрани легеневих бульбашок у кров, а вуглекислого газу — із крові в повітря відбувається завдяки дифузії.
Пояснення: