створити порадник (4, 5 порад )"Як слід сприймати критику".
Ответы
Ответ:
1. Зберігати спокій.
Можна помітити, що люди зазвичай досить бурхливо реагують на критику. Вони відповідають з почуттям ображеної гідності або злості, а через деякий час вже можуть пошкодувати про свої слова, сказані в пориві гніву. Тому не потрібно відповідати на критику відразу – почекавши трохи, ми можемо оцінити, наскільки вона справедлива і корисна, розібратися в мотивах людини, яка висловила критичне зауваження.
2. Намагатися почути.
Сприймайте критика як свого союзника, а не ворога. Можливо, ви чуєте не найприємніші слова на свою адресу, але саме завдяки ним ви зможете у майбутньому стати кращим.
3. Напад — не найкращий захист.
Не варто перебивати, сперечатися, пояснювати, перекладати провину на інших, навіть якщо ви впевнені, що зробили все правильно і якнайкраще. Поважайте точку зору і досвід вашого співрозмовника.
4. З’ясувати причини.
Важливо зрозуміти причини, з яких нас критикують, а також що ховається за критикою. Нерідко, зменшуючи наші заслуги, той, хто критикує, хоче підвищити власну самооцінку. Часом за допомогою критики нами намагаються маніпулювати. Адже, вислухавши іронічні зауваження, ми можемо відмовитися від своєї ідеї.
5. Дослухатися
Навіть якщо зараз ви категорично не згодні з почутим, але коли емоції вщухнуть, спробуйте ще раз проаналізувати критику і виокремити корисні поради.