Складіть історичний портрет Святослава за планом:
а) походження;
б) риси характеру;
в) діяльність зі зміцнення держави;
г) воєнні походи;
д) доля князя;
ж) значення його діяльності для Київської Русі.
СРОЧНООООООО
Ответы
Відповідь:
а) Святослав Хоробрий родився близько 938 року в сім'ї князя Ігоря та княгині Ольги. З раннього дитинства вивчав військову справу. В 6-8 років "він був на коні та метав списа".
б) Він був хоробрим та невибагливим воїном, майже все життя провів у військових походах. Спав, як і всі воїни, на землі просто неба, поклавши під голову сідло. З особистих якостей князя Святослава, мені подобається його хоробрість та простота, відданість своїй справі. А от його самовпевненість та не зайнятість справами держави в мене викликає незадоволення.
в) Діяльність Святослава Хороброго підтримувала його дружина, яка жила за рахунок походів, в яких постійно перебував князь. А от звичайні жителі держави не проявляли підтримку князю, через його не зайнятість внутрішніми справами. Ворогами князя Святослава були майже всі сусіди Київської Русі: хозари, болгари, візантійці, печеніги та інші. Причиною такого ставлення були війни, які з ними розв'язав князь. Для сучасників Святослава Хороброго та його нащадків наслідками діяльності князя було розширення території Київської Русі, посилення впливу держави на тодішнє політичне життя. Князь Святослав жив у буремні часи, які для сучасних людей являються чимось диким та варварським, це також вплинуло на особистість правителя.
г) Найбільш вдалими походами князя Святослава були похід на Хозарію в 965 році та на похід Болгарію в 968 році. Князь також зазнавав невдач, наприклад, перебуваючи в облозі у місті Доростол у липні 971 року. Він змушений був підписати ганебний для себе мирний договір з Візантією. Невдалим для князя був бій з печенігами на острові Хортиця в 972 році, в результаті якого він і згинув.
д) Досягнувши миру з Візантією, Святослав із військом навесні 972 року вирушив на Батьківщину. Чорним морем, а звідти і Дніпром планував він дістатися Києва. Але на цьому шляху його чекала перешкода – побережжя Дніпра заполонили печеніги. Незважаючи на прохання візантійців не зачіпати княжого війська, печеніги чекали вояків у засідці в очікуванні поживи.
Печеніги терпляче чекали появи Святослава та його дружини, не злякала їх навіть зима, яку князь вирішив перечекати в низині Дніпра на острові Хортиця. Із боєм довелось прориватись українським воякам. Вони переважали супротивника озброєнням, але печенігів була сила силенна. Противники оточили військо і в запеклому бою Великий князь Святослав Ігорович загинув. Лише невелика частина дружини повернулась до Києва, принісши із собою страшну звістку.
ж) Людство пам'ятає князя Святослава, як хороброго воїна та завойовника, людину, яка покорила багато племен та народів.