Предмет: История, автор: qwerticxl

ДАЮ 20 БАЛІВ БЛАГАЮ ДОПОМОЖІТЬ
1. Прокоментуйте події (або явища), про які йдеться у фрагментах джерел.
«...Верховна Рада СРСР установлює, що основні завдання п'ятирічного плану відновлення та розвитку народного господарства СРСР на 1946-1950 рр.

полягають у тому, щоб відновити райони країни, що постраждали, відновити довоєнну промисловість і сільське господарство й потім перевершити той рівень у значних розмірах. Із цією метою необхідно: 1. Забезпечити першочергове відновлення та розвиток важкої промисловості й залізничного транспорту, без яких неможливе швидке й успішне відновлення та розвиток усього народного господарства СРСР. 2. Домогтися піднесення сільського господарства й промисловості, що виробляє засоби споживання для забезпечення матеріального благополуччя народів Радянського Союзу й створення в країні достатньої кількості основних предметів споживання...» (з ухвали Верховної Ради СРСР).
«...Важко нам, обірвані ми всі, голі й босі, брудні й голодні, на людей не схожі, гірше худоби живемо. Ніколи нам не було так важко, як в цю хвилину, люди з голоду мруть, діти від недоїдання і хвороб стають каліками. Харчуємося ми лободою, корою, а у кого є гроші, їдуть у місто і купують хліб у комерційних магазинах, але за хлібом іти далеко - 140-180 км, а у нас ніхто не продає, з колгоспу ми нічого не отримали і немає надії, все згоріло, а ярина дуже слабка, і як виконаємо план, то всі подохнемо...» (з листа колгоспників с. Попелюхи Вінницької області до М. Хрущова).
«Треба рішуче покінчити з “об'єктивістським” підходом до питань історії, літератури і т. д. і вносити в розгляд питань історії, літератури і т. д. партійність, підходити до всіх питань суспільних, технічних, сільськогосподарських та інших наук з позицій нашої більшовицької партії, з позиції Леніна і Сталіна...» (Л. Каганович).
2. Поміркуйте, що дає підстави для пропонованого висновку. Наведіть кілька аргументів на підтвердження або спростування викладеної думки.
«На думку верховодів Кремля, заплановані акції боротьби з “низькопоклонством перед Заходом”, а згодом - з “космополітизмом” повинні були посилити культурну ізоляцію країни, розколоти інтелігенцію, протипоставити її іншим соціальним групам суспільства, розпалити шовіністичні й антисемітські настрої, активізувати процеси русифікації» (український історик О. Бажан).

Ответы

Автор ответа: vladsergienko1577
2

Ответ:

1. Перший уривок - це постанова Верховної Ради СРСР, що окреслює основні завдання п'ятирічного плану відновлення і розвитку народного господарства СРСР на період 1946-1950 років. Цілі включають відновлення зруйнованих війною територій, відбудову промисловості та сільського господарства, а також перевищення довоєнного рівня. Основна увага приділяється пріоритетному розвитку важкої промисловості та залізничного транспорту, а також покращенню сільського господарства та виробництва товарів широкого вжитку.

Другий уривок - це лист колгоспників села Попелюхи Вінницької області, адресований М. Хрущову. У листі описуються жахливі умови, в яких вони опинилися, включаючи голод, бідність і відсутність доступу до найнеобхідніших речей. Вони висловлюють свій відчай і розчарування ситуацією, підкреслюючи, що не отримали жодної підтримки від колгоспу і мають мало надії на покращення.

Третій уривок - це заява Л. Кагановича, який виступає за зміну підходу до питань історії, літератури та інших наук. Він закликає до запровадження партійності та партійно-центричної перспективи, узгодження всіх аспектів соціальних, технічних, сільськогосподарських та інших наук з ідеологією більшовицької партії, як це було встановлено Леніним і Сталіним.

2. Запропонований висновок українського історика О. Бажана свідчить про те, що заходи, вжиті Кремлем для боротьби із західними впливами, а згодом і з "космополітизмом", були спрямовані на посилення культурної ізоляції, розкол інтелігенції, розпалювання шовіністичних та антисемітських настроїв, а також інтенсифікацію процесів русифікації. Наведемо кілька аргументів на підтримку або спростування цієї думки:

Аргументи на користь висновку:

- Дії Кремля, такі як боротьба із західними впливами та просування російського націоналізму, дійсно сприяли культурній ізоляції, обмежуючи доступ до іноземних ідей та культурний обмін.

- Переслідування інтелігенції та розпалювання шовіністичних і антисемітських настроїв можна розглядати як спроби придушити інакомислення і забезпечити лояльність до держави шляхом зміцнення почуття національної єдності.

- Наголос на русифікації, особливо в неросійських республіках Радянського Союзу, був спрямований на зміцнення домінування російської культури та мови, що потенційно могло призвести до маргіналізації інших етнічних груп.

Аргументи, що спростовують цей висновок:

- Дії Кремля могли мати різні мотиви, зокрема бажання захистити радянські інтереси та зберегти контроль над інформаційними потоками, а не зосереджуватися виключно на культурній ізоляції чи русифікації.

- Хоча в цей період були випадки антисемітських настроїв і шовіністичних поглядів, було б надто спрощено пояснювати їх виключно діями Кремля. Тут діяли складні соціальні, історичні та політичні чинники.

- Пропаганда партійності та прихильності до більшовицької ідеології могла бути зумовлена вірою у перевагу радянської системи та бажанням забезпечити ідеологічну послідовність, а не наміром розпалювати розкол чи придушувати інакомислення.

Важливо враховувати різні точки зору та історичний контекст при оцінці мотивів і наслідків цих дій.

Похожие вопросы
Предмет: Химия, автор: poz5nyasha
Предмет: Математика, автор: bondarsasha20046s