повідомлення про геополітику як науку
Ответы
Ответ:
Геополітика - це наука, яка вивчає вплив географічних факторів на політику різних держав і регіонів. Геополітика аналізує, як територіальне розташування, природні ресурси, населення, історичні традиції та інші аспекти впливають на стратегічні інтереси, цілі та дії політичних суб’єктів. Геополітика також досліджує, як політичні суб’єкти використовують свої географічні переваги або намагаються подолати свої географічні недоліки для забезпечення свого впливу, безпеки та розвитку.
Геополітика як наука сформувалася в кінці XIX - початку XX століття під впливом географа Фрідріха Ратцеля, який запропонував концепцію держави як географічного організму, що прагне до розширення свого життєвого простору. Першим, хто вжив термін “геополітика”, був шведський політолог Рудольф Кьеллен у 1899 році. До класиків геополитичної науки також належать британський географ Хелфорд Маккіндер, американський історик Альфред Мехен, німецький географ Карл Гаусгофер та американський політолог Николас Спайкмен.
Геополитика має ряд шкіл і напрямків, які базуються на різних методологічних підходах, теоретичних концепцях та емпіричних даних. До основних геополитичних шкіл можна віднести східноєвропейську (російську), німецьку, японську, англомовну (британську та американську) та інші. Кожна з них має свою специфику, акценти та проблематику. Наприклад, схiдноєвропейська школа зосереджена на проблемах балансу сил мiж континентальною i морською цивiлiзацiями, на ролi Росiї i СРСР у свiтовiй iсторiї i полiтицi, на визначеннi стратегiчних iнтересiв i прiоритетiв Росiйської Федерацiї i пострадянського простору. Нiмецька школа фокусується на концепцiях життєвого простору ( Lebensraum ), серединного положення ( Mittellage ) i серцевини ( Heartland ) Європи, на вiдносинах мiж Нiмеччиною i iншими європейськими державами, на ролi Нiмеччини у створеннi європейської iнтеграцiї. Японська школа займається аналiзом географiчного положення Японiї як острiвної держави, що залежить вiд морських комунiкацiй i торгiвлi, на взаємодiї Японiї з Китаєм, США i iншими країнами Азiї, на пошуку оптимальної стратегiї розвитку i безпеки для Японiї. Англомовна школа розробляє теорiї про роль морської сили, про важливiсть контролю над стратегiчними регiонами свiту ( Rimland , Shatterbelt ), про зіткнення цивілізацій, про глобалізацію та інші.