Розв’яжіть задачі.
1. Молярна маса вуглеводню становит 58 г/моль, а
масова частка Гідрогену в сполуці 17,24%. Виведіть формулу.
2. Визначте формулу органічної речовини, якщо вона
містить 62,1% Карбону, 10,3% Гідрогену, а решта – Оксиген.
Ответы
Ответ:
1. Спочатку знайдемо масову частку вуглецю: 100% - 17,24% = 82,76%.
Далі, використовуючи закон відсоткових складів, знайдемо масові кількості вуглецю та гідрогену у 100 г сполуки:
- масова кількість вуглецю = 82,76 г * (1 моль / 12,01 г) = 6,89 моль
- масова кількість гідрогену = 17,24 г * (1 моль / 1,008 г) = 17,12 моль
Далі, щоб знайти формулу сполуки, треба поділити кожну масову кількість на найменший спільний множник, щоб отримати цілі числа. Найменший спільний множник для 6,89 та 17,12 - це 6,89, оскільки воно ближче до цілого числа. Тому ділимо обидві масові кількості на 6,89:
- кількість вуглецю = 6,89 моль / 6,89 = 1
- кількість гідрогену = 17,12 моль / 6,89 = 2,48
Отже, формула вуглеводню - СН2,48. Але формула повинна бути цілочисельною, тому округлюємо кількість гідрогену до 2: СН2.
2. Знайдемо масову кількість кожного елемента у 100 г сполуки:
- масова кількість вуглецю = 62,1 г * (1 моль / 12,01 г) = 5,17 моль
- масова кількість гідрогену = 10,3 г * (1 моль / 1,008 г) = 10,24 моль
- масова кількість кисню = 100 г - 62,1 г - 10,3 г = 27,6 г
- масова кількість кисню = 27,6 г * (1 моль / 16 г) = 1,725 моль
Далі, щоб знайти формулу сполуки, треба поділити кожну масову кількість на найменший спільний множник, щоб отримати цілі числа. Найменший спільний множник для 5,17, 10,24 та 1,725 - це 1,725, оскільки воно ближче до цілого числа. Тому ділимо обидві масові кількості на 1,725:
- кількість вуглецю = 5,17 моль / 1,725 = 3
- кількість гідрогену = 10,24 моль / 1,725 = 6
- кількість кисню = 1,725 моль / 1,725 = 1
Отже, формула органічної речовини - С3Н6О.
Ответ:
Объяснение:
1.
Дано:
w(Н) = 17,24%
M(CxHy) = 58 г/моль
Знайти: CxHy- ?
n(C) = 100% - w(Н) = 100% -17,24% = 82,76%
n(C) = (M(CxHy) * w)/М(С) = (58 * 82,76%)/12 * 100% = 4 моль
n(H) = (M(CxHy) * w)/М(Н) = (58 * 17,24%)/1 * 100% = 10 моль
С : Н = 4 : 10
Отже формула речовини С4Н10
2.
Дано:
w(С) = 62,1%
w(Н) = 10,03%
Знайти: CxHyОz- ?
w(О) = 100% - w(С) - w(Н) = 100% - 62,1% - 10,03% = 26,87%
М(С) = 12г/моль М(Н) = 1 г/моль М(О) = 16г/моль
n(C) = w/М(С) = 62,1%/12 * 100% = 5,175 моль
n(H) = w/М(Н) = 10,03%/1 * 100% = 10,03 моль
n(O) = w/М(О) = 26,87%/16 * 100% = 1,68 моль
С : Н : О = 5,175 : 10,03 : 1,68
Розділимо на найменший індекс і отримаємо
С : Н : О = 3 : 6 : 1
Отже формула речовини С3Н6О