6. Прочитайте текст і виконайте завдання. СОБАЧА ФРАЗЕОЛОГІЯ Багато фразеологізмів утворилося на основі спостережень за поведін- кою, виглядом, життям тварин, за умовами полювання на них. Наша мова була б значно збіднена, коли б у ній не вживали зоофразеологізмів, напри- клад: гострити зуби, скалити зуби, і вухом не веде, ходити на задніх лапках, лізти зі шкіри. Цікава й повчальна історія багатьох подібних зворотів, таких знайо- мих... і незнайомих. З-поміж тварин людина, мабуть, найбільше любить со- баку. Здається, кинь палицю і попадеш у фразеологізм із цим словом: як собаці печена цибуля; як собаці п'ята нога; як собаці другий хвіст ..... Використовуючи їх, можна навіть побудувати твір-мініатюру. Хоча б такий: «У собачий холод, коли добрий хазяїн і собаки не влжене (правда, і в хаті хоч собаки гони), він вискочив на мороз у коротенькому, мов собаки обгризли, кожушку. Голодний та злий мов собака. Кругом ні душі — і собака не гавкне». - Ми ще не згадали висловів і собаками не піймаєш; жити як собака з кішкою; присохне як на со- баці; дражнити собак; собак ганями; ось де собака заритий .... Словом, цьому фразеологічному ви- водковi немає кінця, бо цих сполук як нерізаних собак (За В. Ужченком). А. Кого характеризують використані в тексті фразеологізми - собак чи людей? Ар- гументуйте свою думку. Б. Випишіть фразеологізми, значення яких не пояснено в тексті. Розкрийте зна- чення виписаних сполук слів(письмово).
Ответы
Ответ:
А. Фразеологізми, використані в тексті, характеризують як собак, так і людей. У тексті використовуються фразеологізми, які мають в основі спостереження за поведінкою та властивостями собак, такі як "гострити зуби", "скалити зуби", "ходити на задніх лапках", "лізти зі шкіри". Однак ці фразеологізми вживаються в контексті, що стосується як людей, так і собак, і вони можуть бути застосовані до обох. Наприклад, "гострити зуби" може вказувати на підготовку до боротьби або конфлікту як у собак, так і у людей.
Б. Фразеологізми, значення яких не пояснено в тексті:
"як собаці печена цибуля" - цей фразеологізм вказує на дуже поганий смак у харчуванні або на поганий стан здоров'я.
"як собаці п'ята нога" - цей вираз використовується для підкреслення надмірної незручності, зайвості чи непотрібності чогось.
"присохне як на собаці" - цей вираз вказує на надмірну сухість, або прилипання якогось до чогось із зазначенням на негативність такого стану.
"дражнити собак" - цей вираз означає дратувати або дражнити когось або щось, подразнювати.
"собак ганями" - цей вираз вказує на те, що когось безпідставно критикують або осуджують.
"ось де собака заритий" - цей вираз використовується для вказівки на місце або річ, яку важко знайти або розібрати.
Знаходячись поза контекстом тексту, ці фразеологізми мають своє власне специфічне значення, яке може відрізнятися від прямого значення слів.
Объяснение: