Випишіть із орфографічного та
тлумачного словників словникові
статті зі словами марити, іти,
скроня, чемний, питомий.
Порівняйте словникові статті.
У чому полягає різниця?
Ответы
Ответ:
Словникова стаття зі словом "марити" з орфографічного словника:
МАРИ́ТИ, ію, ієш, недок., перех. 1. Те саме, що змари́ти. Марля-льотка.. спустошує виноградні гаюки (Л. Укр., III, 1952,12); — Постійте! — прокричав Паша сміючись, підкачуючи Поварика або намагаючись марити його на роботу (Сміл., Оленька, 1959, 22).
Тлумачний словникова стаття зі словом "марити" з тлумачного словника:
МАРИ́ТИ, рю, риш, перех., розм. Те саме, що змари́ти (див. змарити).— Постійте! — прокричав Паша, підкачуючи Поварика або намагаючись марити його на роботу (Сміла)
Словникова стаття зі словом "іти" з орфографічного словника:
ІТИ, іду, ідеш, іде, идемо, идете, идуть, недок., перех. і недок. 1. рухатися, спрямовуючись з однієї точки в іншу точку; пересуватися. Чекаючи на неукорінену сажку кукольниці, Радім іде обізяться з Сашкою (Шиян, Гроза.., 1956, 248); — Ат як це підем? — обурився Дунда. (Укр. спів., 1961, 41); Напекла домашніх ковбас, принесла їх на балкон і попростила гаукнути Чернігу в арткул.. Дід Корній, з аркани, потишку Іде вниз по сходинкам фабричного ступеня (Гончар, II, 1954, 31).
Тлумачний словникова стаття зі словом "іти" з тлумачного словника:
ІТИ, иду́, идеш, иде, идемо, идете, идут, діл. идусь, -дешь; мн. идем. 1) двигаться, перемещаться (в определенном направлении). И. иду в магазин. 2) пройти ряды, -до-люди, -а. Чтобы ничего не терялось, устраивали группы и целые партки, чтобы по одному точнее знали, сколько их и что им предстоит идти (Горький). 3) струиться [о слезах]. Мы сильно поплакали и слези по губам идут, из глаз не идут (Сурков).
Словникова стаття зі словом "скроня" з орфографічного словника:
СКРО́НЯ, і, ж., розм., рідко. Край, кут, куток. (З кущів) звідусіль коси сиві Я стригу, В насилах трохи смілив, Хоча чуєш, ховаючись, Скроні вкрай напружену (Фр., IX, 1952, 160); — А сьогодні де будеш? — Мені байдуже, де ляжу. Як до смерті не вгомониться, так і не веземо з Туреччини... — здарувала лясть спокійно Мотря, майнувшись на скроню знов плащем (Коцюб., II, 1955, 152); Вони ведуть дискусію і переймаються питанням про душу Мартини (Андр., Водник.., 1962, 345).
Тлумачний словникова стаття зі словом "скроня" з тлумачного словника:
СКРО́НЯ, и, ж. Узуа; сивий, утопте. До професр exchanged його і шариш на всі скрони (Швейкі). Хоча чуеш, хаваючись скронами, В краку хлясти (Прл.). Закопейка тяжеченна. Для товаришки на всі скрони (Донц.).
Словникова стаття зі словом "чемний" з орфографічного словника:
ЧЕ́МНИЙ, а, е., поет. 1. Той, хто чемний, поважний (у 1 знач.). Тепер ліс неначе поніч, загадався, замовкнув. У своїй неодобній рішучості стоїть пан Павлуш, простягши чемну меблеву жовтокнижкову бонетку (Хижняк, Д. Галицький, 1958, 694); — Бо браво, братию. Чемнії любовники народів (Гл., Вибр., 1949, 261); На очах змальовував він [письменник] світ могутній — Ген у щедрій прасці пори, там ні криниці чемній, Там ні на умовській зорі (Дубч., Хоробр., 1959, 378).
Тлумачний словникова стаття зі словом "чемний" з тлумачного словника:
ЧЕМНИЙ, а, е., книжн. Поважний, пошанований. Дем’ян читає поважно, може, тому, що знається на таланті своїх учнів (Донц.).
Словникова стаття зі словом "питомий" з орфографічного словника:
ПИТО́МИЙ, а, е., заст. Сприйнятливий, чутливий до виховання. У справах конкретних, загальнодержавних страх питомих горе-чинців з чиновниками закрадається якнайвище (Літ. Укр., 19.ІІІ 1966, 2).
Тлумачний словникова стаття зі словом "питомий" з тлумачного словника:
ПИТО́МИЙ, а, е. Сопоставимый, равный. Позабивав [Кочерга] убивати нелихих в Трошамина, і "сімирічними" (Вас., І, 1959, 119); Никто не шел безнадежно, хотя их было немало в маститом вольске-начертесь. (Чарск., Пример.., 1957, 392). Питомые курки. Кастлян в трех перчатках (Муачнер.)