Як відбулося включення до складу СРСР Західної України, Північної Буковини та частини Бессарабії? Охарактеризуйте настрої та реакцію на це місцевого населення. Проаналізуйте зміст декларації Народних зборів Західної України від 27 жовтня 1939 і підготуйте висновки щодо його правдивості.
Ответы
Відповідь:
Після включення до складу СРСР і возз’єднання Західної України з УРСР виникли сприятливі умови для вирішення проблеми Бессарабії і Буковини, населених переважно українцями. Відповідно до радянсько-німецьких договорів Бессарабія та Північна Буковина належали до сфери інтересів Радянського Союзу.
26 червня 1940 р. Радянський уряд зробив королівському урядові Румунії подання з вимогою повернути Радянському Союзу Бессарабію і Північну Буковину. Не маючи підтримки Німеччини, уряд Румунії віддав наказ своїм військам залишити вказані в ультиматумі території.
28 червня 1940 р. Частини Червоної армії під командуванням Г. Жукова перейшли річку Дністер і встановили свій контроль над цими землями. Тепер СРСР належала Північна
Буковина і частина Бессарабії (Хотинський, Акерманський та
Ізмаїльський повіти).
2 серпня 1940 р. Верховна Рада СРСР прийняла Закон про включення до складу УРСР Північної Буковини, а також Хотинського, Акерманського та Ізмаїльського повітів Бессарабії.
У цей день утворено Молдовську PCP, до якої ввійшли Молдовська Автономна PCP і шість повітів Бессарабії. Отже, основна частина Бессарабії об’єднувалася з Молдовською АРСР, яку було перетворено на союзну республіку і виведено зі складу УРСР.
На українських землях Подністров’я у Північній Буковині та Південній Бессарабії було утворено відповідно Чернівецьку та Ізмаїльську області УРСР.
Пояснення: