Вiктор та Ольга В. зареєстрували шлюб в органах РАЦС в 1996р. Між ними виникали частi сварки і скандали, що призвели до неприязних стосунків. Після щеоднієї сварки з дружиною, Віктор переїхав проживати в інше місто, працевлаштувався, придбав житло та скривши свої шлюбні стосунки з Ольгою в 2000р. зареєстрував шлюб з Валентиною І. Через рік у них народилася дитина. В 2002 р. Віктор трагічно загинув. Дізнавшись про це Ольга В. приїхала на похорон, де ïй стало відомо, що її чоловік зареєстрував новий шлюб.
1. Який шлюб є дійсним?
2. Які наслідки недійсності шлюбу? Від чого вони залежать?
Ответы
Ответ:
дійсним є шлюб з Ольгою; наслідки недійсності шлюбу дивись у поясненні
Объяснение:
Дійсним є шлюб з Ольгою, а шлюб з Валентиною є недійсним
Підстави недійсності шлюбу визначені нормами Сімейного кодексу України. Зокрема, відповідно до частниою 1 статею 39 Сімейного кодексу України недійсним є шлюб, зареєстрований з особою, яка одночасно перебуває в іншому зареєстрованому шлюбі.
Оскільки Віктор на момент реєстрації шлюбу з Валентиною перебував у зареєстрованому шлюбі з Ольгою , його шлюб з Валентиною недійсний. Віктор мав розірвати шлюб з Ольгою до того, як реєструвати шлюб з Валентиною.
Наслідки недійсності шлюбу визначені частинам и 4,5,6 відповідної статті.
Так, за заявою заінтересованої особи орган державної реєстрації актів цивільного стану анулює актовий запис про шлюб, зареєстрований з особами, зазначеними у частинах першій - третій цієї статті. Якщо шлюб зареєстровано з особою, яка вже перебуває у шлюбі, то в разі припинення попереднього шлюбу до анулювання актового запису щодо повторного шлюбу повторний шлюб стає дійсним з моменту припинення попереднього шлюбу.
При цьому, частиною 6 такої статті визначено, що актовий запис про шлюб анулюється незалежно від смерті осіб, з якими було зареєстровано шлюб (частини перша - третя цієї статті), а також розірвання цього шлюбу.
2.Правові наслідки недійсності шлюбу визначені статею 45 такого Кодексу, а саме недійсний шлюб не є підставою для виникнення у осіб, між якими він був зареєстрований, прав та обов'язків подружжя, а також прав та обов'язків, які встановлені для подружжя іншими законами України.
Так, якщо протягом недійсного шлюбу особи набули майно, воно вважається таким, що належить їм на праві спільної часткової власності; розмір часток кожного з них визначається відповідно до їхньої участі у придбанні цього майна своєю працею та коштами.
Як визначено часиною 3 статті 45 Сімейного кодексу України, якщо особа одержувала аліменти від того, з ким була в недійсному шлюбі, сума сплачених аліментів вважається такою, що одержана без достатньої правової підстави, і підлягає поверненню відповідно до Цивільного кодексу України, але не більш як за останні три роки.
Окрім того, частинами 4,5 такої статті установлено, що:
- особа, яка поселилася у житлове приміщення іншої особи у зв'язку з реєстрацією з нею недійсного шлюбу, не набула права на проживання у ньому і може бути виселена;
- особа, яка у зв'язку з реєстрацією недійсного шлюбу змінила своє прізвище, вважається такою, що іменується цим прізвищем без достатньої правової підстави.
Однак, частина 6 такої статті фактично захтищає особу, яка не знала про перешкоди до укладення шлюбу (у даному випадку це - Валентина), оскільки наслідки, визначені відповідною статтею (її частинами 2-5) застосовуються до особи, яка знала про перешкоди до реєстрації шлюбу і приховала їх від другої сторони і (або) від органу державної реєстрації актів цивільного стану.
Так, статею 46 Сімейного кодексу України унормовано, що якщо особа не знала і не могла знати про перешкоди до реєстрації шлюбу, вона має право:
-на поділ майна, набутого у недійсному шлюбі, як спільної сумісної власності подружжя;
на проживання у житловому приміщенні, в яке вона поселилася у зв'язку з недійсним шлюбом;
на аліменти відповідно до статей 75, 84, 86 і 88 цього Кодексу;
на прізвище, яке вона обрала при реєстрації шлюбу.