20 складних речень з роману "Чорна рада"
Ответы
Сьомого серпня минає 200 років від дня народження Пантелеймона Куліша – письменника, мовознавця, філософа, історика. Це людина, яка у ХІХ столітті багато що робила в Україні вперше. Він автор першого українського історичного роману, розробив першу українську фонетичну абетку, перший почав перекладати Біблію українською мовою. Його навіть хотіли зобразити на тисячегривневій купюрі, але в підсумку Нацбанк надав перевагу академікові Вернадському, а Кулішеві присвятив ювілейну монету.
Головне, що відомо про Пантелеймона Куліша, – що він автор першого українського історичного роману «Чорна рада». Мені видається глибоко символічним, що перший український історичний роман присвячений виборам. Як на вашу думку, наскільки цей твір залишається актуальним?
Куліш цікавий тим, що показує один і той самий феномен із різних боків. Наприклад, велике протиставлення «Чорної ради» – між ушляхетненим городовим козацтвом і низовим запорозьким козацтвом. Запорожців він показує, з одного боку, як анархістів, які ставлять під сумнів будь-яку владу, якими дуже складно управляти, які приводять до влади популіста Брюховецького. А з іншого боку, це такі прекрасні романтичні люди, як Кирило Тур – запорожець, який робить героїчні вчинки, не зважає на небезпеку. Куліш створює класичний образ запорожця.
Так, багато було таких випадків в українській історії. Але чи можна сказати, що політик має бути благородним? Тобто, якщо він програє, то чи доцільно бути благородним? Яка відповідь Куліша на це питання?
– Куліш – це не та людина, яка читала Макіавеллі й захоплювалася прагматичними політиками. Маємо розуміти, що це за епоха. Це перша половина XIX століття – епоха Кирило-Мефодіївського братства. Це люди, які мають дуже романтичне розуміння політики. Вони дуже християнські, для них дуже важлива роль Біблії, образ ранніх християн, дуже важливі протестантські впливи. Наприклад, Костомаров ставився до протестантів набагато краще, ніж до Римо-католицької церкви. І це відчуття, що благородні християни можуть робити політику, а не якісь покидьки.