ПОМОГИТЕ УМОЛЯЮ ПОМОГИТЕ ПРОШУ ВАС ПОМОГИТЕ!!!!!!!!!!!!!!!!
3. На початку оповідання автор розповідає про дві стежки, якими Олесь може йти до школи. Яку дорогу й чому саме він обирає?
4. Яку картинку із життя риб побачив Олесь через прозорий лід? Детально пере-
кажіть цей уривок твору.
Доведіть, що саме Олесь – головний герой твору «Дивак».
6. Запишіть імена другорядних персонажів цього твору, а поруч ‒ ваші короткі
коментарі до їхніх вчинків.
7. Що ми довідуємося про зовнішній вигляд Олеся та його вподобання? Із якою
метою письменник натякає, що хлопчик іще зовсім малий? Як про це розпові-
дає?
8. Доведіть, що Олесь уміє спостерігати за найменшими змінами в природі й тон-
ко вловлювати красу навколишнього світу. Що з поміченого Олесем вас також
зацікавило б?
190 КНИЖКА ВЧИТЬ, ЯК У СВІТІ ЖИТЬ
9. Пригадайте, що саме Олесь найчастіше малює. Як ви думаєте, чому саме такі
предмети фігурують на його малюнках на снігу?
10. Поясніть причину запізнення хлопчика на урок та дайте цьому запізненню свою
оцінку.
11. Чи відчували діти задоволення від малювання горщика, який учителька поста-
вила на стіл? Чи можна сказати, що справді натхненно малював тільки Олесь?
На основі чого ви зробили такий висновок? Свою відповідь підтвердіть цита-
тою.
12. Що стало причиною першої насмішки ровесників над Олесем? За що його обі-
звали зрадником? Чи справедливим було таке ставлення однолітків до хлопця?
13. Із якої причини біля мосту Олеся очікував Федько Тойкало, який уранці неспра-
ведливо звинуватив і боляче вдарив його? Чи відчував Федько муки совісті?
Що про це свідчить? А як учинили б ви, якби були на місці Федька?
14. Як дід пояснює онукові, чому Олеся називають диваком? Чи таке пояснення
розумне й вичерпне?
15. Чи відповідає назва оповідання змістові твору? А як ви назвали б цей твір?
16. Доведіть, що твір «Дивак» за жанром – оповідання.
Ответы
Відповідь:
таке невеличке оповідання, а таке велике завдання!! Може тут все не поміститися, тоді допишу в коментарях
3. На початку оповідання автор розповідає про дві стежки, якими Олесь може йти до школи. Яку дорогу й чому саме він обирає? цитата: "На початку зими ходити Олесеві до школи можна двома стежками: одна бором, друга - річкою. Сюди зручніше, та в зазимки лід на річці тоненький, так і зяє чорною прірвою". Олесь йде бором, тому що мати його просила річкою не йти, бо лід ще молодий.
4. Яку картинку із життя риб побачив Олесь через прозорий лід? Детально перекажіть цей уривок твору. Через тонкий і прозорий лід Олесь з цікавістю спостерігав за життям на дні річечки. Течія розчісувала зелену траву на мулкому дні, пряли ніжками якісь жучки. Олесеві уявляв маленьку хатку під кущем водяної папороті, а в тій хатці - він біля віконця сидить, рибку стереже. Ніхто його не займає, ніхто не ображає, і піти можна будь-куди. Пропливе рибка - цап його за пірце: «Добридень, дядьку! Як поживаєте?» Олесь раптом зойкає, тому що помічає щуку, що причаїлася в куширіа в зубах у неї маленька пліточка. Олесь аж застогнав від відчаю.
5. Доведіть, що саме Олесь-головний герой твору «Дивак». Герої твору, які перебувають у центрі художнього зображення, називаються головними героями. Саме таким героєм є Олесь. Оповідання описує один день з життя цього хлопчика, його враження, думки, дії, вчинки.
6. Запишіть імена другорядних персонажів цього твору, а поруч ‒ ваші короткі коментарі до їхніх вчинків. Федько Тойкало – ні за що образив Олеся, але, здається, шкодує про це; дід Прокіп - суворий, жадібний, досить жорстокий, але онука по-своєму любить; вчителька Матильда Петрівна – байдужа до дітей (навіть не звернула увагу, що Олеся побили і він засмучений), зажата і консервативна (не похвалила хлопчика за гарний малюнок дятла, зате зробила зауваження за те, що він не намалював горщик); матір Наталка – добра, ніжна, турботлива, захищає свого сина; школярі – веселі, пустотливі, розбишаки; селяни – ті, що сиділи під школою, то повели себе негарно – вони не соромлячись, обговорюють чужих дітей.
7. Що ми довідуємося про зовнішній вигляд Олеся та його вподобання? Із якою метою письменник натякає, що хлопчик іще зовсім малий? Як про це розповідає? цитата: «Він ще малий, головою ледь до клямки дістає. Очі в нього чорні, глибокі, як вода в затінку, дивляться широко, немов одразу хочуть збагнути увесь світ». Хлопчик спостережливий, любить природу і все живе, мрійливий. Письменник говорить про те, що хлопчик малий, щоб дати зрозуміти – Олесь пізнає світ, він відкритий для сприйняття будь-якої інформації.
8. Доведіть, що Олесь уміє спостерігати за найменшими змінами в природі й тонко вловлювати красу навколишнього світу. Що з поміченого Олесем вас також зацікавило б? Олесь спостереж-ливий, тому прислухається до голосу дерев, відчуває як ворушиться їх коріння, ласкаво мружить очі до сонця і ловивть його золоту мушку на кінчику носа. Тому й помітив, що сосні потрібна допомога, нагорнув їй на коріння сніг, ще й гарненько втрамбував. Мене б теж зацікавив дятел в бору, і те, як сонце пускає пустотливі промінчики.
9. Пригадайте, що саме Олесь найчастіше малює. Як ви думаєте, чому саме такі предмети фігурують на його малюнках на снігу? Хлопчик найчастіше малює те, що бачить довкола себе: хатинка, а з бовдура дим валує, півень на тину, дятел на дереві. Саме такі малюнки Олесь малює тому, що хоч він і малий, але уважний і допитливий.
10. Поясніть причину запізнення хлопчика на урок та дайте цьому запізненню свою оцінку. Олесь запізнився на урок, тому що сидів посеред річки і плакав від того, що йому не вдалося врятувати пліточку від хижої щуки. Моя оцінка того, що Олесь запізнився на урок: порушувати дисципліну не можна і потрібно дотримуватися розкладу уроків, але вразливий хлопчик був надто засмучений та ще й скривджений своїми однолітками, а на це ніхто не звернув увагу. Вчителька проігнорувала не тільки стан дитини, але й свіжий синець і гулю під оком.
11. Чи відчували діти задоволення від малювання горщика, який учителька поставила на стіл? Чи можна сказати, що справді натхненно малював тільки Олесь? На основі чого ви зробили такий висновок? Свою відповідь підтвердіть цитатою. На мій погляд, діти не отримували задоволення від малювання горщечка, але завдання потрібно було виконувати, тому вони малювали кожен своє, аби хоч трішки це було схоже на герунчик. Натхненно малював тільки Олесь, він навіть прицмакував від задоволення. От тільки малював він не горщечок, а дятла. Цитата: «Діти почали малювати, виводячи кожен своє: той жлуктичко, інший ринку або макітерку. І оскільки дірку в денці ніяк було передати, то її чіпляли збоку. Олесь старанно скрипів олівцем і натхненно прицмакував».
Пояснення: