ТЕМА. НАЗРІВАННЯ ДРУГОЇ СВІТОВОЇ ВІЙНИ Питання й завдання для контролю знань
1. Наводячи приклади, поясніть причини запровадження державного регулювання соціально-економічних процесів в провідних державах Західної Європи.
2. Розкрити зміст поняття «авторитаризм» (авторитарний режим) та охарактеризуйте причини появи тоталітарних режимів ( 30-х рр. ХХ ст.)
3. На прикладах, проаналізуйте характерні ознаки тоталітарних режимів (30-х рр.ХХст.).
Ответы
Ответ:
1. Державне регулювання соціально-економічних процесів в провідних державах Західної Європи запроваджувалося з різних причин, серед яких можна виділити такі:
- Забезпечення соціальної стабільності та зменшення соціальної напруги шляхом забезпечення мінімального рівня доходів, соціальних послуг, охорони здоров'я, освіти тощо.
- Розвиток економіки та забезпечення її конкурентоспроможності шляхом регулювання ринкових відносин, підтримки національних виробників, стимулювання інновацій тощо.
- Захист прав споживачів та забезпечення безпеки продуктів харчування, ліків, товарів побутового вжитку тощо.
2. Авторитаризм (авторитарний режим) - це форма політичного режиму, в якому влада зосереджена в руках однієї особи або групи осіб, які не мають повноцінної легітимності. Цей режим характеризується обмеженням прав і свобод громадян, знищенням опозиції, контролем над ЗМІ та іншими формами репресивного контролю.
Причини появи тоталітарних режимів (30-х рр. ХХ ст.) полягали в кризі демократії та відчутті загрози для національної безпеки. У цей період відбувалися економічні кризи, соціальні напруження, націоналістичні рухи та загострення міжнаціональних відносин. Тоталітарні режими запроваджувалися як спосіб забезпечення стабільності та порядку, але вони призводили до загострення соціальних протиріч, порушення прав людини та масових репресій.
3. Ознаки тоталітарних режимів (30-х рр. ХХ ст.) можуть бути наступними:
- Культ лідера, який має надзвичайно велику владу та авторитет.
- Контроль над ЗМІ та інформаційним простором.
- Систематичне переслідування політичних опонентів, репресії, терор та масове насильство.
- Заборона на вільну думку, вільну пресу та інші форми свободи слова.
- Контроль над економікою та заборона на приватну власність.
- Насильницьке впровадження ідеології та культури державного рівня.