8 фактів про кислотні опади та їх наслідки
Ответы
1.Деякі з них можуть існувати як у рідкому, так і в твердому (кристалізованому; наприклад, борна кислота) виглядіДеякі з них можуть існувати як у рідкому, так і в твердому (кристалізованому; наприклад, борна кислота) виглядіДеякі з них можуть існувати як у рідкому, так і в твердому (кристалізованому; наприклад, борна кислота) вигляді
2.З тонни лимонів можна отримати до 25 кг лимонної кислоти.
3.Найпершою кислотою, яку вдалося виділити і використовувати людству, звичайно, була оцтова. Та й сам термін «кислота» (англ. «acid»), ймовірно походить від латинського «acetum» — оцет.
4.Вищезгаданий оцет був відкритий випадково, через порушення технології виготовлення вина.
5.У 1778 році французький хімік Антуан Лавуазьє припустив, що кислотні властивості обумовлені наявністю в їх складі кисню. Ця гіпотеза виявилася неспроможною, так як багато кислоти не мають у своєму складі кисню, у той час як багато кисневмісні сполуки не проявляють кислотних властивостей. Тим не менш, саме ця гіпотеза дала назву кисню як хімічного елемента. І тільки в 1833 році німецький хімік Юстус Лібіх визначив кислоту, як водородвмісне з’єднання, в якому водень може бути заміщений на метал.
6.Ступінь кислотності розчину визначається концентрацією в ньому водневих іонів, яку зазвичай висловлюють кількістю грам-іонів на літр об’єму. Для зручності кислотність розчинів прийнято виражають у так званій величиною рН. Дисцильована вода має рн=7, якщо нижче, то розчин стає кислотним, а вище — лужним. Вимірювання проводять за шкалою від 0 до 14.
7.Першовідкривачем сірчаної кислоти в X столітті став перський хімік Абубекер-Аль-Різі. Довгий час вона називалася «купоросним маслом», оскільки виділяли її з «купоросу», тобто солей.
8.Шлунок людини змушений щодня оновлювати свою поверхню, так як наш шлунковий сік являє собою саму справжню соляну кислоту.