Предмет: История, автор: lenkoe2016

Прочитайте фрагмент історичного джерела.
1. Чи обґрунтовано у документі недоцільність друку книжок українською мовою?
2. Яку мету переслідувала влада, ухвалюючи цей документ?
3. Який вислів з циркуляра уособлює політику імперського режиму щодо української мови?
Із циркуляра міністра внутрішніх справ П. Валуєва Київському, Московському і Петербурзькому цензурним комітетам від 18 липня 1863 р.: «...У С.-Петербурзі дехто навіть збирає пожертви на видання дешевих книг південноросійською говіркою. Багато цих книг надійшли вже на розгляд до С.-Петербурзького цензурного комітету. Чимала кількість таких самих книг подані і до Київського цензурного комітету. Цей останній має особливі застереження щодо дозволу на згадані видання, беручи до уваги такі обставини: навчання в усіх без винятку училищах проводиться загально-російською мовою і вживання в училищах малоросійської мови ніде не дозволено; саме питання про користь і можливості вживання в школах цього наріччя не тільки не вирішене, але навіть порушення цього питання прийнято більшістю малоросіян з обуренням, що часто висловлюється в пресі. Вони досить обґрунтовано доводять, що ніякої особливої малоросійської мови не було, немає і бути не може і що наріччя їх, вживане простолюдом, є не чим іншим, як російською мовою, лише зіпсованою впливом Польщі; що загальноросійська мова так само зрозуміла для малоросів, як і для великоросів, і навіть значно зрозуміліша, ніж те наріччя, яке вигадують для них деякі малороси і особливо поляки, - так звана українська мова...
Беручи до уваги, з одного боку, існуючий тривожний стан суспільства, збуреного політичними подіями, а з іншого боку, беручи до уваги, що питання про навчання грамотності на місцевих говірках не отримало ще остаточного вирішення в законодавчому порядку, міністр внутрішніх справ визнав за необхідне, аж до майбутнього розгляду [цього питання] міністром народної освіти, обер-прокурором Св. Синоду та шефом жандармів щодо друкування книг малоросійською мовою, надати розпорядження цензурному відомству, щоб до друку дозволялись тільки такі твори цією мовою, які належать до галузі красного письменства; видання ж книг малоросійською мовою як духовного змісту, так навчальних і взагалі призначених для початкового читання народу, припинити...».

Ответы

Автор ответа: vitaliykisovskyy
1

1. В документі обгрунтовано, з точки зору імперського режиму, недоцільність друку книг українською мовою тим, що ніякої української мови не існує, а є лише російська мова зіпсована впливом Польщі і тим що більшість "малоросіян" розуміють російську краще ніж українську.

2. Ухвалюючи цей документ влада  переслідувала мету заборонити вживання укр. мови, зокрема, в освіті і науці. Фактично заборонити мову і припинити розвиток українського націольного руху на культурницькій стадії і не дати йому оформитися у політичних рух.

3. Цей вислів з циркуляра уособлює політику імперського режиму щодо української мови: "ніякої особливої малоросійської мови не було, немає і бути не може"

Похожие вопросы
Предмет: Алгебра, автор: valeriaerashkova