Обчисліть масу естеру , що утвориться при взаємодії 25г. оцетової кислоти та етанолу
Ответы
Ответ:
Рівняння реакції, за якою утворюється етиловий оцетат (естер), має наступний вигляд:
CH3COOH + C2H5OH → CH3COOC2H5 + H2O
Молярна маса оцетової кислоти (CH3COOH) дорівнює 60,05 г/моль, молярна маса етанолу (C2H5OH) дорівнює 46,07 г/моль, а молярна маса етилового оцетату (CH3COOC2H5) дорівнює 88,11 г/моль.
Щоб обчислити масу етилового оцетату, яка утвориться при взаємодії 25 г оцетової кислоти та етанолу, спочатку необхідно визначити, який з реагентів буде обмежуючим. Для цього обчислюємо молі реагентів:
молі оцетової кислоти: n(CH3COOH) = m/M = 25 г / 60,05 г/моль = 0,416 моль
молі етанолу: n(C2H5OH) = m/M = 25 г / 46,07 г/моль = 0,543 моль
Так як етанолу є більше, ніж необхідно для повної реакції з оцетовою кислотою, то етанол буде обмежуючим реагентом. Маса етилового оцетату, яка утвориться, буде залежати від кількості етанолу, що згорів, тобто від його молів:
n(CH3COOC2H5) = n(C2H5OH) = 0,543 моль
m(CH3COOC2H5) = n(CH3COOC2H5) * M = 0,543 моль * 88,11 г/моль = 47,9 г
Отже, маса етилового оцетату, яка утвориться при взаємодії 25 г оцетової кислоти та етанолу, буде дорівнювати 47,9 г.