Прочитайте оповідання "Федько-Халамидник В. Винниченка".
Записати паспорт оповідання та короткі відомості про письменника.
СРОЧНОО ДАМ 50 БАЛЛОВ
Ответы
Паспорт "Федько Халамидник"
Автор: Володимир Винниченко
Рік написання: 1912
Жанр: соціально-побутове оповідання.
Тема: показ люблячого, ніжного, відкритого серця дитини (Федько), яке протиставляється жорстокості дорослих, потворному і злочинному суспільству, яке калічить маленькі життя і маленькі душі.
Ідея: возвеличення чесності, незрадливості, почуття власної гідності, винахідливості (Федько) і водночас засудження бешкетливості, схильності до нерозважливих вчинків, показної вихованості, манірності, лицемірства, егоїзму (Толя).
Основна думка: потрібно думати про наслідки перш ніж щось робити.
Проблематика:
- любов і ненависть;
- порядність і лицемірство;
- добро і зло;
- моральний вибір
Головні герої:
- Федько – головний герой,
- Толя – син сусідів, протилежність Федьку
- Стьопка,
- Льонька,
- Спірка,
- Гаврик,
- Іван (батько Федька)
Композиція:
Експозиція: знайомство з Федьком, його розбишацькою поведінкою, характером; взаємостосунки халамидника з іншими хлопцями.
Зав’язка: вирушення хлопців на льодохід.
Кульмінація: сцена, в якій після пригоди на річці, коли Федько врятував хлопчика Толю, батьки тяжко карають ні в чому не винного «халамидника». Толя хоче перекласти свою провину на Федька — і той ще раз рятує його.
Розв’язка: смерть Федька
Історія написання:
Оповідання В. Винниченка «Федько-халамидник» вперше опубліковано в «Літературно-науковому віснику». Перше знайомство читачів з цим твором відбулося ще 1912 року, коли текст про нього з’явився на сторінках київської газети «Рада». Винни-ченкові тоді було тридцять два роки і мешкав він далеко від України — у Франції. Як літературний персонаж Федько-халамидник має французьку «прописку».
Відомості про Винниченка:
- Володимир Винниченко був талановитим художником. Його 74 оригінальні малярські роботи та 4 альбоми з малюнками аквареллю, нещодавно повернулися в Україну.
- Його(В.Винниченка) неодноразово ув’язнювали. Але Винниченку вдавалося тікати з в’язниці (зокрема з Лук’янівської). Саме тому він довгий час провів у еміграції та жив під чужим прізвищем.
- В 1911 році, перебуваючи у Парижі, він знайомиться з Розалією Ліфшиц, з якою потім і одружився. В буремний 1917 рік він повертається в Україну, а через рік очолює Директорію УНР і стає генеральним секретарем. З політичним провалом Центральної Ради у 1920 році, Винниченко з дружиною покидають Україну.
- 25 років свого життя Винниченко прожив у французькому містечку Мужен, біля Канн, у власному невеликому будинку, де займався літературною творчістю і живописом.
- Прожив він 70 років. 25 останніх років життя провів у Франції у містечку Мужен. Саме там знайшли свій останні спочинок перший український прем’єр, письменник, художник В. Винниченко і його кохана дружина Розалія Яківна Винниченко. Після їх смерті будинок було продано комусь із французів.
- Винниченко досконало оволодів декількома мовами – російською, латинською, грецькою, німецькою та французькою. Навчання у гімназії було платне, тому вся родина і батьки, і брати з сестрами збирали кошти на його навчання.