написати есе про природну зону Євразії. Допоможіть будь ласка
Ответы
Ответ:
Євразія – найбільший материк Землі, що з двох частин світу – Європи та Азії. Разом з островами Євразія займає площу близько 53,4 млн км2, з них на острови припадає близько 2,75 млн км2. Крайні материкові точки Євразія:
на півночі - мис Челюскін (770 43 'пн. ш., 104018' с.д.);
на півдні - мис Піай (1 ° 16 'пн. ш., 103030' с.д.);
на заході - мис Рока (38048' пн.ш., 90 31' з. д.);
на сході – мис Дежнєва (660 05′ пн.ш., 169°40” з. буд.)
Ряд островів на південному сході Євразії розташований у Південній півкулі. Євразію омивають океани: на заході – Атлантичний, на півночі – Північний Льодовитий, на півдні – Індійський, на сході – Тихий та їхні окраїнні моря. На південному сході австрало-азіатські моря відокремлюють Євразія від Австралії, на північному сході – Берінгова протока від Північної Америки, на південному заході – Гібралтарська протока, Середземне та Червоне моря від Африки, з якою Євразія з'єднується Суецьким каналом. Безперервність масиву суші, сучасна тектонічна консолідованість материка, єдність багатьох кліматичних процесів, значна спільність розвитку органічного світу та ін. Найзручніше виявилося введене Е. Зюссом в 1883 в геологію та географію поняття «Євразія».
Євразія – арена найдавніших цивілізацій. Тисячоліття сільськогосподарської культури перетворили природний ландшафт низовинних рівнин Південної та Східної Азії, оази Центральної, Середньої та Західної Азії, південних узбереж Європи. Корінним перетворенням зазнала територія більшої частини Європи, освоєно значну частину Азії. Сучасний культурний ландшафт переважає на території більшої частини Європи, рівнинах Великої Китайської, Індо-Гангської, півострові Індокитай, островах Ява та Японського архіпелагу.
Євразія відрізняється значною складністю геологічної історії та мозаїчністю геологічної будови. Остів Євразії зрощений із фрагментів кількох древніх материків: на північному заході – Лавренції, східна частина, якою після кайнозойських опускань в області Атлантичного океану відокремилася від Північної Америки та утворила Європейський виступ Євразії; на північному сході - Ангариди, яка в пізньому палеозої була зчленована з Лавренцією складчастою структурою Уралу, в результаті чого утворилася Лавразія, що існувала до середини мезозою; на півдні – Гондвани, після розпаду якої до Євразії причленувалися Аравійська та Індійська платформи.
Структурний план сучасного рельєфу Євразія було закладено ще мезозое, проте освіту основних рис поверхні зумовлено новітніми тектонічними рухами, що охопили Євразія в неоген-антропогені, причому ці рухи проявилися тут інтенсивніше, ніж будь-де Землі. Це були вертикальні переміщення великого розмаху - склепіння-глибові підняття гір і нагорій, опускання западин з частковою перебудовою багатьох структур. Підняття охопили не тільки альпійські складчасті структури, але й омолодили, а нерідко й відродили гірський рельєф у більш древніх структурах, які зазнали вирівнювання в кайнозої. Інтенсивність нових рухів зумовила переважання в Євразії гір (середня висота материка 840м) з утворенням найвищих гірських систем (Гімалаї, Каракорум, Гіндукуш, Тянь-Шань) з вершинами, що перевищують 7-8 тис. м. На значну висоту були під висоти на підніжжі Памір, Тибет. З цими підняттями пов'язано відродження гір у великому поясі від Гиссаро-Алая до Чукотки, гір Куньлуня, Скандинавських та інших. Омолодження під час нових піднять випробували середньогір'я Уралу, Середньої Європи та інших. , Декан та ін). Зі сходу материк облямований окраїнними підняттями (Корякське нагір'я, гори Сихоте-Алинь та ін.) і супроводжується гірсько-острівними дугами, серед яких розрізняються Східно-Азійські та Малайські. Велику роль у рельєфі Євразія відіграють і рифтові структури – Рейнський грабен, западини Байкалу, Мертвого моря та ін. Нерідко у створенні рельєфу молодих піднять брав участь і вулканізм (лавові покриви та вулканічні конуси Ісландії та Вірменського нагір'я, активні вулкани Італії, Камчатки, острівних дуг на сході та південному сході Азії, згаслі вулкани Кавказу, Карпат, Ельбру.
Объяснение: