Предмет: История, автор: maria171771

Розділ V. УКРАЇНСЬКІ ЗЕМЛІ У СКЛАДІ ВЕЛИКОГО КНЯЗІВСТВА
ЛИТОВСЬКОГО ТА ІНШИХ ДЕРЖАВ (друга половина ХІV—ХV ст.)

Практичне заняття № 5.Повсякденне життя та взаємовідносини населення України в XIV—XV ст.
Робота із джерелом
1.Прочитайте уривок із джерела та дайте відповіді на запитання.
…Село пана Семена Кмітича…: чоловіків 70, дають панові на рік 19 кіп грошів, ходять робити на пашню дворову протягом усього літа, орати — день, а два дні жати; в тому селі млинів два, корчми дві, із якої 4 копи грошів. А якщо який-небудь чоловік із тих сіл геть іде, то він повинен дати панові 6 кіп відхідного.
Село… П’ятничне: чоловіків 30, дають на рік 3 копи і 40 грошів, а слуг у тому селі 8, котрі кінно служать; ще в тому селі чоботарів два і коваль один; ці роблять на двір даром…
Село… Демидовці: чоловіків 37, дають на рік 4 копи і 28 грошів; літом день косять; другий день жнуть…
Село… Кам’яногірка: людей усіх 30 чоловіків; з них 23 чоловіки дають на рік по 12 грошів, а також по два третинники вівса (1 третинник — приблизно 130 кг), по два вози сіна; робіт ніяких не виконують…
1) Які повинності були поширені серед українського селянства?
2) Як наведене джерело відображає становище селян?

2. Зростання міст. Магдебурзьке право
Прочитайте уривок із джерела та дайте відповіді на запитання.
(Це місто) дуже багате на іноземні товари, бо нема шляху більш звичного, як давня, давно прокладена і добре відома дорога, що веде з чорноморського порту, міста Кафи, через ворота Таврики, на Таванську переправу на Дніпрі, а звідти степом у (це місто); цією дорогою відправляють з Азії, Персії, Індії, Аравії і Сирії на північ у Московію, Псков, Новгород, Швецію і Данію всі східні товари, а саме: коштовні камені, шовк і шовкові тканини, ладан, пахощі, шафран, перець й інші прянощі. Цією дорогою часто їдуть іноземні купці; вони створюють загони, іноді в тисячу осіб, які називають караванами, і супроводять обози, що складаються з численних навантажених возів і нав’ючених верблюдів. Раніше такі каравани платили значне мито… при переправі через Борисфен у Тавані; там і до цього часу збереглась у цілості кам’яна будівля зі склепіннями, яку і наші, і татари, і греки називають Вітовтовою банею, і розповідають, що в ній жив колись митник Великого князівства Литовського, що збирав мито…
У непоказних київських хатах зустрічається не тільки достаток, але навіть величезна кількість плодів, овочів, меду, м’яса, риби… Мені самому доводилося бачити шовк, який обходився дешевше, ніж льон у Вільні, і перець, дешевший за сіль.
1) Про яке місто йдеться у спогадах сучасника? (Київ)
2) Яку роль воно відігравало в міжнародній торгівлі в ХV—ХVІ ст.?

Ответы

Автор ответа: yeclilusu
2

Ответ:

1. 1) З джерела можна зрозуміти, що українські селяни повинні були давати панам гроші, працювати на полях та виконувати інші обов'язки. Також, якщо який-небудь чоловік із села відходив, він повинен був сплатити панові відшкодування.

2) Джерело відображає дуже низький становище українських селян. Вони мали виконувати важку працю, віддавати панам гроші та інші види плати, а їхні права були сильно обмежені. Також, у деяких селах люди не мали роботи та нічого не виробляли.

2.2)Це місто відігравало важливу роль в міжнародній торгівлі в ХV-ХVІ століттях як вузол торговельних шляхів, через який пропливали іноземні товари з країн Азії, Персії, Індії, Аравії і Сирії до північних країн, таких як Московія, Псков, Новгород, Швеція і Данія. Також у місті була значна кількість товарів, включаючи коштовні камені, шовк і шовкові тканини, ладан, пахощі, шафран, перець й інші прянощі.

Похожие вопросы
Предмет: Геометрия, автор: serha